Telt ház az újvidéki egyetem magyar tanszéken

Az új tanév húsz közköltséges és 11 önköltséges elsőéves hallgatóval kezdődött az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Tanszékén. Sőt a közköltségesek száma a második iratkozási időszakban még eggyel szaporodott, amikor a külföldön érettségizők is felvételiztek és a létszám felett iratkozhattak.

Az új tanév húsz közköltséges és 11 önköltséges elsőéves hallgatóval kezdődött az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Tanszékén. Sőt a közköltségesek száma a második iratkozási időszakban még eggyel szaporodott, amikor a külföldön érettségizők is felvételiztek és a létszám felett iratkozhattak. Természetesen nagy öröm a tanszék számára, hogy továbbra is teljes kapacitással dolgozhat, annál is inkább, mert a lehetőségek a továbbtanulásra más tanszékeken, karokon is évről évre bővülnek ebben az időszakban – tudtuk meg dr. Bányai János tanszékvezetőtől.

Miből következik a vonzóerő?

Talán abból is, hogy az utóbbi hónapokban elég sokan érdeklődtek nálunk olyan szakemberek iránt, akik a tanszéken végeztek és végzősök. Különféle állásokat kínáltak fel számukra, s köztük nem csak tanári állásokat.

A felsőoktatási törvény meghozatala továbbra is késik, mit jelent ez a tanszék számára?

A felsőoktatási törvény késése számunkra nem meglepő, hisz miniszterünk sincs ebben a pillanatban. Az új törvény meghozásának halogatása azonban nagyon rossz, hisz óriási késést jelent az európai és a környező országokban érvényes felsőoktatási rendelkezésekhez képest is. Országunkban egyre nagyobb lemaradás észlelhető a felsőoktatási reform területén. Ebből a helyzetből nagyon nehéz kilépni és nem is nagyon van rá lehetőség amíg a régi, elavult törvény van életben. A tanszék számára ez azt jelenti, hogy mindazok a tervek, amelyeket az elmúlt tanévben kidolgoztunk, halasztódnak. Rendelkezésünkre áll még ez az iskolaév is, hogy végiggondoljuk azokat az elképzeléseket és terveket amelyekről, már annyit beszéltünk az elmúlt időszakban. Lehet hogy bizonyos előny is származhat ebből a lemaradásból, hisz begyűjthetjük az európai és környező országokból a felsőoktatási tapasztalatokat, s azok birtokában kezdhetünk hozzá a saját oktatási rendszerünk megreformálásához

Az idei elsősök ezek szerint még az érvényben levő törvény szerinti négyéves oktatásban részesülnek?

Sajnos az elsősök még a régi tanterv szerint indulnak, s az eddig érvényes törvény szerint mindenki úgy fejezi be tanulmányait, amilyen program szerint indult. Ha ezen nem változtatnak, akkor számukra még négyéves lesz az alapoktatás. Van kivétel természetesen. Ha időközben új tanrendet hoznak, és aki meghatározott időn belül a régi tanrend szerint nem fejezte be tanulmányait, át kell hogy iratkozzon az új tanrendre, ami további vizsgákkal és különbözeti vizsgákkal jár. Ez azonban nem várható a mostani elsősök esetében. Ők a most érvényes rendszer szerint fogják befejezni tanulmányaikat, azzal természetesen, hogy ha az elkövetkező évben beindul a felsőoktatási reform, akkor annak az előnyeit ők is élvezhetik, olyan értelemben, hogy felvehetnek majd ágazati tárgyakat, választható tárgyakat.

Az újvidéki egyetem más karainak egyes tanszékein már kreditrendszeres oktatás folyik...

A tervezett kreditrendszeres oktatásra vannak kísérletek ugyan már más karokon, de a Bölcsészettudományi Karon ezek a kísérletek még nem értek be. Várhatólag jövőre a mi karunkon is megtörténik a váltás. Minden a tanszék tanárainak elképzelésétől, terveitől függ, akik nagyon jól tájékozottak ezekben a reformtörekvésekben, amelyek már érvényesülnek Európában és a környező országokban. Ezeknek a tapasztalatoknak a birtokában közösen ki tudunk dolgozni egy olyan modellt, amely egyrészt lehetővé teszi a hallgatóink számára a bekapcsolódást más karok, egyetemek, külföldi egyetemek tanrendjébe is, másrészt pedig megőrzi azt a sajátosságát a magyar tanszéknek, hogy mi kisebbségi nyelvi és irodalmi tanszék vagyunk, és olyan magyartanárokat képezünk, akinek a kisebbségi helyzetben kell végezniük a munkájukat.

A magyar tanszék tanárai máshol is oktatnak...

Fontos feladatot látnak el a belgrádi Filológiai Kar Hungarológiai Szakán, a nyelvészeti, irodalmi és művelődéstörténeti tárgyak esetében. Izgalmas kihívás, hiszen ott más anyanyelvűeknek oktatják a magyar nyelvet és kultúrát. Örömünkre a belgrádi hungarológiai szak első évére is létszámon felül iratkoztak az idén. Idén több konferenciát is rendezünk. Október végén a szokásos tanszéknapi rendezvényen adjuk át a Sinkó Ervin Irodalmi Díjat. November 11-én egynapos Balassi Bálint konferenciát rendezünk a szegedi Bölcsészkar Régi Magyar Irodalmi Tanszékével közösen. November 21-22-én tartjuk meg a hagyományos Egyetemi Nyelvészeti Napokat. November 24-25-én pedig az évi irodalmi konferenciát rendezzük meg, ezúttal Utazás, kultúra, irodalom címmel. Ez utóbbi, sorrendben a 30. közös konferenciánk, amit a MTA Irodalomtudományi Intézetével rendezünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?