Tavasz, kert, föld - ma 16 oldalas melléklet az Új Szóban

<p>A tavaszi kerti munkák sora végtelen, de néhányat kiragadhatunk. Gyepet telepítünk, a meglevőt fiatalító kúrának vetjük alá, a kertben, földeken előkészítjük a talajt, pótoljuk a tápanyagot, le metsszük a fákat, bokrokat, kijelöljük az ágyások helyét megkezdjük a növények, maguk vásárlását. Mindezt szívesen, szórakozásból, hobbiból tesszük. A kertépítés kellemes környezettel, gyönyörködtető látvánnyal és nem utolsó sorban a termés élvezhető eredményével ajándékozza meg a művelőjét.</p>

Véget értek a sötét téli hónapok, a szürkeség után lelket vidító, ragyogó színekre vágyunk. A tavasz érkezése immár visszafordíthatatlan. A tavasz az esztendő reggele. Az ébredő természet a kipihentség frissességét sugallja és munkára hív, olyan munkára, amely kellemesen fárasztó és szigorúan megköveteli az egyes tevékenységek időrendi sorrendjének betartását.

A kerti tevékenység sokrétű. Ásás, ültetés, vetés, trágyázás, tisztogatás, metszés, de valamennyi megtanít bennünket arra, hogy együtt éljünk a természettel, érezzük az életritmusát, és el tudjuk fogadni az ajándékait, amelyeket a hozzáértő, nem telhetetlen kezekbe ad. Szóval tavaszi munka a kertben. Figyelmet kell fordítani a veteményes kert áttelelő növényeire, fel kell lazítani az ősszel elvetett saláta talaját, ezzel is elősegítjük a föld gyorsabb átmelegedését. Kevés nitrogén műtrágyával dúsíthatjuk a talaját (a fel nem használt tápanyagot a növény a leveleiben halmozza fel, de már az emberi szervezet számára mérgező nitrit formájában. Ha spenótot és sóskát is vetettünk, azokról eltávolíthatjuk a fóliát, hogy hozzzáférhetővé tegyük számukra a meleget közvetítő napfényt. A duggatott fokhagyma levelei is már megmutatkoznak, tegyük számukra is kellemessé a tavaszébredést a föld fellazításával. A kerti növények szinte kivétel nélkül igénylik a nitrogén pótlását. Péti sóval, ammónium-nitráttal vagy más műtrágyával járhatunk a kedvükben. Óvakodjunk a klórtartalmú káli-trágyáktól, mert ezeket a legtöbb kerti növény nehezen viseli, főleg a bogyós termésűek. Ezeknek inkább a kálium-szulfát ajánlott. Na és a gyümölcsfák! Elő a drótkefével és a nyeles fakaparóval, mert a fakéreg rovátkáiban már ott lapulnak a kártevők tojásai és bábjai valamint a betegségek spórái. Az elhalt kérgeket is el kell távolítani, s a sebek ápolásáról sem szabad megfeledkeznünk, sebvédő anyaggal kenjük be valamennyit. Az összegyűlt kéregtörmeléket pedig okvetlenül égessük el, mert fertőzés gócát képezhetik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?