Szülők, gyermekek, paragrafusok

A következő eset évekkel ezelőtt történt. Az egyik regionális újságban írtak egy férfiről, aki állítólag hónapokig bántalmazta, sőt szexuálisan is zaklatta ötéves kisfiát. Igaz, az írásban csak az apuka nevének kezdőbetűi szerepeltek, de ez is tökéletesen elég volt ahhoz, hogy felismerjék őt, és az ügy elsőszámú beszédtémává váljék a városban.

Az apuka, miután elolvasta a cikket, azonnal berohant a szerkesztőségbe, hogy tiltakozzék, és váltig állította: szemenszedett hazugság az egész, koholmány, kitaláció, a volt felesége bosszúja, aki közös csemetéjüket eszközként használja fel ellene. Szerinte az exneje nem tudja megemészteni, hogy ő boldog a második feleségével, örül az e házasságból származó gyermekeknek, de érthetően közvetlen és szoros kapcsolatot kíván fenntartani az első házasságából származó fiával is. „Ő is az én gyermekem, szeretnék résztvenni a nevelésében. Része akarok lenni az életének, a volt feleségem meg ilyen képtelenséggel huzakodik elő. Ezzel azt akarja elérni, hogy ne is találkozhassam a fiammal.”

Mit lehet ilyenkor tenni?

Nos, a koholmányok és rágalmak ellen nem igazán tud mit tenni. A gyermekével való kapcsolattartás ügyében fordulhat a bírósághoz, amely a bizonyítékok alapján meghozza a döntését. A beadványt megfogalmazhatja ügyvéd, megírhatja az apuka saját maga, de a legegyszerűbb, ha elmegy a hozzá legközelebb eső körzeti hivatal szociális osztályára, ahol írnak vele egy jegyzőkönyvet, amelyet aztán a hivatal beadvány formájában a bírósághoz juttat. A szülőnek pedig már a bíróság küldi az idézést a tárgyalásra. Ha csak a gyermekkel való kapcsolattartásról van szó (tehát ebben a beadványban nem szerepel a gyermektartás megállapítása, annak csökkentése vagy növelése), s a kiskorú a másik szülőnél van elhelyezve, a bíróság a beadványt minden esetben elküldi véleményezésre a másik szülőnek, akinek harminc napja van arra, hogy az üggyel kapcsolatos észrevételeit visszaküldje a bíróságnak. Ha nem válaszol, ez nem akadálya annak, hogy a bíróság kitűzze a tárgyalást, amelyen mindkét szülő és az illetékes szociális hivatal munkatársa is részt vesz, elmondja a döntéshez fontos tényeket, kifejezi az üggyel kapcsolatos javaslatát, véleményét.

Ha nem tudnak megegyezni

Ha a szülők a kiskorúval való kapcsolattartás formájában, gyakoriságában vagy időtartamában nem tudnak megegyezni, a bíróság az ügy objektívebb megítélése érdekében szakértőt (független pszichológust, aki szerepel a szakértők listáján) is bevon a perbe. A szakértőnek harminc nap áll rendelkezésére a szakvélemény kidolgozására. Ez általában úgy zajlik, hogy a szakember meghallgatja az ügyben érintett feleket, azaz a gyermeket és szüleit. Előfordul azonban, hogy a szakértő nem tudja a megadott határidőben kidolgozni a szakvéleményt, mert a szülők nem jelennek meg. Előfordult olyan eset is, amikor az anyukának nem volt pénze arra, hogy gyermekével együtt a szakértőhöz utazzon. Magyarán, a gyermekkel való kapcsolattartást, valamint a szülők jogait és kötelességeit megállapító perek az esetek többségében viszonylag hosszúak. Elég gyakori az ilyen eseteknél, hogy az elsőfokú ítélet ellen valamelyik szülő fellebbez, s ezzel megint csak nyúlik a pereskedés ideje. Egyébként a kiskorúak sorsát érintő döntésekben mindig a legfontosabb szempont a kiskorú érdeke, annak zavartalan testi, lelki és erkölcsi fejlődése. A verdiktet a legkörültekintőbben és a leggondosabban elvégzett bizonyítási eljárást követően az egyértelműen bebizonyított tények alapján hozza meg a bíróság, tudatosítva, hogy nemcsak a különélő szülőnek van joga a csemetéjével való közvetlen kapcsolattartásra, hanem a gyermeknek is joga van ahhoz, hogy mindkét szülőjével rendszeres kapcsolatot tartson fenn.

A hatályos családjogi törvény

Visszatérve a bevezetőben szereplő esetre, a hatályos szlovák családjogi törvény szerint az anyuka indokolt esetben valóban kérheti azt, hogy a bíróság az apát korlátozza szülői jogaiban, szüneteltesse e jogokat, esetleg fossza meg őt tőlük. Ehhez azonban egyértelműen bizonyítottnak kell lennie, hogy a volt házastárs magatartása súlyosan veszélyezteti a gyermek testi, lelki és erkölcsi fejlődését. Ha a bíróság valamelyik szülőt korlátozza a szülői jogok gyakorlásában, a döntésnek pontosan tartalmaznia kell a korlátozás mértékét. Fontos kiemelni azonban, hogy szülői jogok korlátozását, szüneteltetését vagy megvonását megállapító döntést csak azokban az esetekben hoz a bíróság, amelyekben minden kétséget kizáróan bizonyított: az elvált házastárssal való bármilyen kapcsolat egyértelműen a gyermeket károsítaná. Ez általában akkor történik, amikor a különélő szülő a társadalomra különösen veszélyes bűncselekményt követett el, kábítószerfüggő, bizonyítást nyert, hogy korábban kínozta, zaklatta gyermekét.

Egyébként az idén április elsején hatályba lépett családjogi törvény értelmében a bíróságoknak már a házasság felbontását kimondó ítéletében döntenie kell a szülők kiskorú gyermekeikkel szembeni jogairól és kötelességeiről. Miután korábban a házasságot felbontó perben a bírónak nem kellett a gyermekkel való kapcsolattartásról döntenie, a szülő ezt újabb beadványban kérheti. Mint már említettük, ennek legegyszerűbb módja, ha a szülő az illetékes körzeti hivatal szociális osztályához fordul, ahol megfogalmazzák és a bíróságnak elküldik a beadványt. Ha a gyermek túl kicsi, vagy sokáig csak az őt nevelő szülővel élt, a bíróság hozhat olyan döntést, amely értelmében a különélő szülő csak a másik szülő jelenlétében találkozhat csemetéjével. Az alapszabály azonban változatlan: a bíróság minden esetben megkísérli a lehető legkörültekintőbben felmérni a valós helyzetet, és az elvégzett bizonyítás alapján a kiskorú érdekét szem előtt tartva hozza meg a döntést. Természetesen figyelembe véve azt is, hogy a kiskorú jelenlegi érdeke nem minden esetben egyezik távlati érdekével.

Ha az egyik szülő akadályozza a másikat

Végezetül néhány gondolat a bírósági döntés végrehajthatóságáról. Tegyük fel, hogy a verdikttel mindkét szülő elégedett, egyik fél sem fellebbez, a döntés jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik. A gyakorlatban viszonylag gyakran előfordul, hogy a kiskorút nevelő szülő valamilyen okból kifolyólag akadályozza a másik szülőt a gyermekkel való találkozásban. Teszi ezt annak ellenére, hogy a különélő szülőnek jogerős és végrehajtható bírósági döntése van arról, mikor és hol találkozhat gyermekével. Ebben az esetben a különélő szülő egy újabb beadványban kérheti a bíróságtól a jogerős ítélet végrehajtásának elrendelését. Ezt azonban már egy másik törvény, a polgári perrendtartás szabályozza. Vannak olyan országok, mint például Magyarország, ahol a kapcsolattartást szabályozó végzés végrehajtása a gyámhivatal hatáskörébe tartozik. A hivatal írásban figyelmeztet, és pénzbírságot helyez kilátásba annak a szülőnek, aki nem tesz eleget a jogerős bírósági végzésnek. Nálunk a bíróság teszi ugyanezt, tehát először írásban figyelmezteti a szülőt a döntés tiszteletbentartására. A bíró kérheti az illetékes körzeti hivatal szociális osztályát, valamint a városi vagy a községi hivatal segítségét is az ügyben. Ha ez nem vezet eredményre, a bíróság pénzbírságot ró ki arra a szülőre, aki nem tesz eleget a végzésnek. A bírság alkalmankénti összege nem haladhatja meg a kétezer koronát. Egyébként az önkényesen eljáró szülőnek tudatosítania kell, ha alaptalanul akadályozza a másik felet a közös gyermekkel való személyes és közvetlen kapcsolattartásban, ez akár a kiskorú elhelyezésének megváltoztatását indítványozó újabb pernek is alapjául szolgálhat.

A szerző jogász doktor

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?