Szombatra halasztották az Atlantis leszállását

Cape Canaveral |

<p>A kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a NASA péntekről szombatra halasztotta el az Atlantis amerikai űrrepülőgép leszállását.</p>

Az amerikai űrkutatási hivatal döntését azt követően hozta meg, hogy továbbra is viharos az időjárás a floridai Cape Canaveral térségében, ahova az Atlantist várják.  
    A NASA előbb a péntekre tervezett közép-európai idő szerinti 4 órára kitűzött első leszállási időpontot törölte, majd ezt követően döntött úgy: a jó másfél órával később adódó lehetőséget sem használja ki, és szombatra teszi át az űrsikló landolását. A kitűzött leszállási időpont közép-európi idő szerint délután 5 óra 39 perc.
    Az Atlantis tartalékai hétfőig elegendőek, de már most utasították az űrhajósokat, hogy kapcsoljanak ki néhány számítógépet, mert így kevesebb elektromos energiát fogyaszt az űrsikló.
     A NASA szabályzata értelmében nem adható ki leszállási engedély, ha például a látási viszonyok nem érik el a 8 kilométert, és a leszálló űreszközt érő oldalszelek sebessége meghaladja az óránkénti 28 kilométert.
    Ha a hét végén sem javul az időjárás, a kaliforniai Edwards légitámaszpont jöhet szóba, mint tartalék leszállópálya, de a NASA egyelőre nem helyezte kilátásba, hogy ezt a megoldást választja. Az amerikai űrkutatási hivatal csak végszükség esetén engedélyezi a landolást az Edwardson, mert onnan "haza" kell szállítani az űrsiklót Floridába egy erre a célra átalakított Boeing 747-es óriásgép tetejére rögzítve, és ez tetemes költséggel jár.
    A hét űrhajós, hat férfi és egy nő május 11-én indult el az Atlantis fedélzetén a Föld fölött majd 600 kilométeres magasságban keringő Hubble űrteleszkóphoz. Miután befogták az űrtávcsövet, az asztronauták párosával ötször szálltak ki a nyílt világűrbe, hogy javítási és szerelési munkákat végezzenek a 19 évvel ezelőtt felbocsátott csillagászati megfigyelőállomáson. Munkájukat siker koronázta, mert a felújított Hubble a szakemberek értékelése szerint most jobb állapotban van, mint valaha. Várhatóan még 5-10  éven tudja ellátni a tudósokat felbecsülhetetlen értékű fényképekkel és adatokkal a világegyetem távoli vidékeiről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?