<p>A Marsról érkezett új képek megerősítik, hogy a Curiosity nevű robot sikerrel vett mintát február 8-án a vörös bolygó felszíni kőzetéből - jelentette be sajtótájékoztatón helyi idő szerint szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.</p>
Sikerrel vett mintát a marsi kőzetből a Curiosity
A mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek utáni kutatásra a Marsra küldött robot újabb felvételei megerősítik, hogy a marsjáró nemcsak megfúrta a kőzetet, hanem sikerrel magához is vette tanulmányozásra a kávéskanálnyi kőzetport - közölték. Ez az első eset, hogy egy berendezés a Földön kívül fúrt meg kőzetet és vett belőle mintát - hangoztatta Scott McCloskey, a NASA fúrómérnöke. A kőzetmintát a robot többször átszitálja, majd a finom port két fedélzeti műszer átvizsgálja, víz egykori jelenlétére utaló ásványok után kutatva. A mintát a Curiosity egy olyan erezett és szemcsés üledékes kőzetből vette, amelynek formáját valaha víz alakíthatta. Az új felvételek tanúsága szerint az 1,6 centiméter széles és 6,4 centiméter mély lyukból vett kőzetminta szürke, vagyis eltér a Mars oxidáció miatt vöröses felszínétől. A NASA sajtótájékoztatóján lelkendezve beszéltek a kutatók arról, hogy "teljes siker" volt a fúróberendezés használata, amely a legfontosabb esemény a Curiosity-csoport munkájában azóta, hogy a marsjáró augusztus 6-án sikeresen landolt a vörös bolygón. A fúró volt a Curiosity tizedik kipróbált műszere a landolás óta. A szakemberek szerint a kőzet belsejébe hatolás egyfajta időkapszulát nyithat meg, amely 3-4 milliárd évre visszamenőleg engedhet bepillantást a bolygó történetébe. A tudósok közölték, hogy hamarosan közzéteszik a kőzettani vizsgálatok eredményét. A NASA 2,5 milliárd dolláros összköltségű, csaknem két évre tervezett Curiosity-programjának célja, hogy kiderítse, létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 12.06.
Milliárdos űrturista kerülhet a NASA élére
2024. 12.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.