Seregnyi merész elképzelés

„Senki sem kételkedik abban, hogy Szlovákia milyen irányba halad, senki sem kételkedik a minisztérium vezetőinek szavaiban. Magabiztosan és büszkén nézhetünk a jövőbe” – jelentette ki Jozef Stank a tábornoki kar előtt még idén januárban. A védelmi miniszter egy viszonylag kis létszámú, ám jól kiképzett és korszerűen felszerelt hivatásos hadsereg létrehozását tervezi.

Nagyra törő tervekDömötör Ede felvétele Szlovákia az euroatlanti integráció útján halad. A NATO prágai, történelmi tanácskozására 2002 novemberében, bő egy hónappal a hazai parlamenti választások után kerül sor. A prágai csúcson újabb NATO tagságra pályázó országok kaphatnak meghívót a védelmi szövetségbe. Szlovákia (a balti országok és Szlovénia mellett) a legfőbb esélyesek közé tartozik. A tagságnak a fontos politikai kritériumok mellett nem kevésbé jelentős katonai jellegű feltételei is vannak. Ezeknek kíván eleget tenni a védelmi minisztérium, amely „A Szlovák Köztársaság Fegyveres Erői – 2010-es Modell” címmel kidolgozta a haderőreform koncepcióját. Az Államvédelmi Tanács már elfogadta a tervezetet, a parlament honvédelmi és biztonsági bizottsága elfogadásra javasolta, így a dokumentum jelenleg már csak a parlament jóváhagyására vár.

Az elmúlt években a szlovák fegyveres erők felkészültsége, felszereltsége, vezetése, kiképzése és előmeneteli rendszere egyre kevésbé felelt meg a változó körülményeknek, az évtizedes, megcsontosodott rendszer képtelen volt alkalmazkodni az új biztonsági kihívásokhoz és az ország anyagi lehetőségeihez – konstatálják a 2010-es Modell kidolgozói. A fegyveres erők új koncepciója lényegében nem más, mint a hadsereg fokozatos korszerűsítésének és hivatásos sereggé alakításának terve, méghozzá úgy, hogy ez összhangban legyen Szlovákia anyagi lehetőségeivel, valamint az ország deklarált céljával, a NATO csatlakozással.

A tervet előkészítő szaktárcánál, a védelmi minisztériumban a szakértők abból a tavalyi kormánydöntésből indultak ki, amelyben a kormány vállalta, hogy a mindenkori hazai össztermék 1,89 százalékát fogja védelmi célokra fordítani 2006-ig (utána az arány 2 százalékra emelkedne). Ez a körülbelül 20 milliárd korona (jelenlegi árakon) idáig főleg a hadsereg működési költségeire ment el, fejlesztésre alig maradt pár százalék. A Védelmi Minisztérium államtitkára, Jozef Pivarči (a fegyveres erők hosszú távú reformjáért felelős), most azt hangsúlyozza, hogy „az új koncepció szerint a költségek mintegy egynegyedét a modernizációs programokba fektetnék be”. Ezen anyagi feltételeket alapul véve a 2010-es Modell szerint a fejlesztéseknek a célja „a szlovák hadsereg átalakítása egy viszonylag kis létszámú, de kiváló minőségű, megfelelően felfegyverzett, és nagyon jól kiképzett fegyveres erőre, amely képes megvédeni az ország szabadságát, függetlenségét, területi egységét és szuverenitását, kompatibilis a NATO katonai szervezeteivel és együtt tud működni velük”.

A koncepció szerint 2010-ig a fegyveres erők összlétszáma 24 000 fő alá csökkenne (beleértve a polgári alkalmazottakat és a védelmi minisztérium állományát). Területileg 23 fő alakulatnál és 17 kihelyezett intézményben volnának elhelyezve. Ez összesen 40 önálló katonai bázist jelentene 780 millió korona működési költséggel. (A hadseregnél 2000 decemberében 37 261 katona és 13 397 polgári alkalmazott szolgált 86 önálló intézményben, melyek fenntartási költsége 790 millió korona volt.) A fegyveres erőknél csak hivatásos alkalmazottak szolgálnának, 2006 után megszűnne a sorkötelesek behívása és kiképzése. (A sorkötelezettség maga azonban nem szűnne meg, szükség esetén a sorkötelesek katonai szolgálatra behívhatók és kiképezhetők.) A haderő hivatásos sereggé alakításával összefüggésben már jövőre, 2003-tól a kötelező katonai szolgálat a jelenlegi 9 hónapról 6 hónapra csökkenne. Ezzel egy időben csökkenne a polgári alkalmazottak és a tisztek, nőne a hivatásos katonák száma (2006-ra több mint 8000). A hivatásos állomány toborzása egyébként már megkezdődött, tavaly több mint 1200, idén (februárig) további 300 katonát vettek fel hivatásos szolgálatba.

A reformtervezetet elemezve kitűnik, hogy a bársonyszékéből távozni kényszerült Pavol Kanis helyére ültetett Jozef Stank és minisztériumi csapata nagy fába vágta a fejszéjét. Koncepciójuk igencsak merésznek nevezhető, figyelembe véve a tiszti és polgári állomány nagymértékű csökkentését és cseréjét, a haditechnika egyes típusainak (tankok, páncélosok) alapos redukálását valamint a modell megvalósításának hosszát (2010-ig). Bár Stankot az SDĽ legjobb miniszterének tartják, és a 2010-es modell koncepcióját a szakértők többsége pozitívan értékeli, nyilvánvaló, hogy a koncepció végrehajtása már főként nem a jelenlegi, hanem az eljövendő kormány(ok) elgondolásainak és terveinek lesz a függvénye.

A 2010-es Modell számokbanSzervezet Az állomány Éves fenntartási költségek

katonák civilek együtt % (millió koronában)

Védelmi minisztérium 223 338 561 2 285

Vezérkar 250 69 319 1 98

Alárendelt egységek 1432 1249 2681 11 2523

Szárazföldi erők 9139 365 9504 41 3766

Légierő 5908 518 6426 27 5100

A kiképzés erői 2366 1880 4246 18 3196

Összesen 19 318 4419 23 737 100 14 998Forrás: A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?