Rosetta - Még mindig hallgat a Philae

Bécs |

<p>Továbbra sem válaszol a földi irányítóközpontnak a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst kutató Rosetta űrszonda Philae robotja, amellyel ismét megpróbálják felvenni a kapcsolatot az Európai Űrügynökség (ESA) szakemberei.</p>

A Rosetta vasárnap újranyitotta kommunikációs rendszerét a Philae felé abban a reményben, hogy sikerül fogni az üstökösön hibernálódott robot jeleit - közölte Stephan Ulamec, a program egyik irányítója, a Geotudományok Európai Szövetsége bécsi konferenciája keretében kedden tartott sajtótájékoztatón.

Március 12. és március 20. között a földi irányító központ szakemberei már megpróbáltak a Rosettán keresztül kapcsolatba lépnie a Philae-vel, sikertelenül. Jelenleg a robot ismét "hallgató" üzemmódban van. Várják a jelet, de ma semmit nem hallottunk - tette hozzá Ulamec, aki úgy vélte, hogy legközelebb valamikor április végén, májusban lehet majd aktiválni a robotot, de inkább a május, június lehet a reálisabb időpont. 

Az idő szorít, augusztus 13-án az üstökös a legközelebb kerül a Naphoz, mielőtt eltávolodna. Ha addig nem sikerül kapcsolatba lépni a robottal, nem lesz több lehetőség arra, hogy felélesszék - tette hozzá ULamec.

A Philae novemberben landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei kimerültek. A Nap energiájára van szükség ahhoz, hogy felébredjen és elkezdjen kommunikálni az európai irányítóközponttal. November 12-i landolása után a Philae a következő 54 órában folyamatosan dolgozott, mind a 10 fedélzetén lévő berendezését használta, jelentős mennyiségű adatot küldött a Földre. Mivel napelemei kimerültek, hibernálódott eléggé árnyékos leszállóhelyén. Most arra van szüksége, hogy belseje mínusz 45 Celsius-foknál magasabbra felmelegedjen, legalább 5,5 watt energiát generáljon napeleme segítségével, hogy felébredjen. Amíg nem képes 19 watt energiát generálni, nem képes jelet küldeni a Földre az űrszondán keresztül.

A Rosetta-misszió az ESA legnagyobb projektje, amelynek révén a tudósok bepillanthatnak a 4,6 milliárd éves Naprendszer keletkezésébe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?