Néhány hónappal ezelőtt főleg a sportvilág közönségét rázta meg a 27 éves coloradói hegymászó, Aron Ralston esete, akinek egy dél-utahi mászása alkalmával a Blue John-kanyon falához szegezte egyik kezét egy közel százkilós szikla. Mindent elkövetett, hogy kiszabadítsa magát, sikertelenül.
Ralston keze
A közvetlen életveszélyre – a bűnnel veszélyeztetett lelki életre – figyelmeztet az e vasárnapi evangélium, mely szintén nem kerüli meg a végtag levágásának riasztó emlegetését: „Ha kezed megbotránkoztat téged, vágd le azt” (Mk 9, 43). S hogy egyértelmű legyen, a kéz bűnösségét gyakran a szem által közvetített kísértés előzi meg, Márk apostol imigyen folytatja: „Ha a szemed megbotránkoztat téged, vájd ki azt; jobb neked fél szemmel az Isten országába bemenned, mintha két szemmel a gyehennára vetnek” (Mk 9, 47). A szem témáját még alaposabban fejti ki Lukács: „ha a szemed jó, az egész tested világos; ha pedig rossz, a tested is sötét.” (Lk 11, 34) A „rossz szem” és a „bűnre csábított kéz” igazándi összefüggését Oliver Stone amerikai filmrendező bírósági pere bizonyítja a legjobban. A Született gyilkosok című filmjét, valamint a Time Warner filmforgalmazó társaságot perelték ugyanis egy elárusító lány, Patsy Ann Byers hozzátartozói, mert 1995-ben megtámadták őt, aminek következtében élete végéig nyomorék marad. Az elkövetők pedig beismerték, hogy a támadás előtt néhányszor megnézték Stone „született gyilkosait”. Ennek ellenére 2002-ben a lousianai feljebbviteli bíróság visszamenőleges hatállyal úgy döntött, hogy a film „nem vezet erőszakhoz, s hogy a szabad művészi megnyilvánulás alkotmányos joga védi”. Ez a „szabadság” vezet például Németországban oda, hogy a felmérések szerint gyermekeik felnőtté válásukig nagyjából
18 000 különböző erőszakos cselekedetet néznek meg a képernyőn. A tudatalattijukban raktározott képek agresszív, sőt brutális reakciókat eredményeznek főként terhelt helyzetekben. Úgyhogy a Biblia logikája egyáltalán nem veszít időszerűségéből: az erőszakkal és szexualitással elhomályosított szem adja az impulzust a kéznek, a konkrét tett szimbólumának, hogy elkövesse a vétket.
Az evangéliumi parancs: „vágd le a kezed”, „vájd ki a szemed” persze nem az öncsonkítást hirdeti! Inkább arra szólít fel, hogy mindjárt az elején zárkózzunk el mindenféle káros hatás elől. A „levág” szó a bárminemű kapcsolat megszakítását idézi, akárcsak a „kivájt szem” jelképe a lélek védelmének mindenféle rossz hatások, gondolatok és példák elől. A pozsonyi rabbi felesége, Channie Meyers egy beszélgetés alkalmával elmondta, nekik nincs odahaza tévéjük: „Csak képernyő, mert a férjem rögtön a megvásárlása után gondoskodott róla, hogy ne működjék televízióként. A gyerekek csak zsidó videokazettákat néznek rajta. Vannak emberek, akik szüntelen azt mondják, mégiscsak tudnunk kellene, mi történik a világban. Én meg azt hiszem, hogy arról, ha akarunk, ha nem, úgyis tudomást szerzünk, mihelyt kitesszük a lábunkat a lakásból. Ahhoz nem kell bevinnem a gyilkosságot, a fosztogatást vagy a meztelenséget az otthonomba.”
Ralston levágta a kezét, amikor a biztos halál veszélyével állt szemben. De csak az őszinte és szeretetteljes Istenhit, s a Vele való élő kapcsolat képes tudatosítani bennünk, hogy a bűn is életveszély, tulajdonképpen a lelki halál megfelelője. Mert csak Isten szeretete tesz érzékennyé mindenre, ami veszélyeztetheti a Vele való kapcsolatot. Csak az Istenhez való közelség teszi határozottá mindennek a visszautasítását, ami Istentől távolít. Csak az Istenhit szentesíti a belső meggyőződést, hogy a kísértés legyőzését szolgáló bármilyen önmegtagadás – akár a levágott kéz – nyereség tulajdonképpen, hisz a Krisztussal való találkozáshoz nyit nekünk utat.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.