+ Szlovákiát felvették a NATO-ba és az Európai Unióba.
+ Bevezették az egykulcsos adót, a kormányprogram gazdasági részéből szinte minden teljesült; Szlovákia vonzza a befektetőket.
+ Több fontos reform megvalósult, folytatódott a közigazgatási reform.
PLUSZOK ÉS MĺNUSZOK
+ Bevezették az egykulcsos adót, a kormányprogram gazdasági részéből szinte minden teljesült; Szlovákia vonzza a befektetőket.
+ Több fontos reform megvalósult, folytatódott a közigazgatási reform.
+ Létrejött a magyar egyetem, elfogadták a restitúciót és a földtörvényt.
+ Módosult a választójogi törvény.
+ Megdőlt néhány tabu: magyar nemzetiségű személy áll a szlovák parlament élén, az oktatási miniszter is magyar; ma már senki sem csodálkozik azon, hogy az MKP kormánytag.
+ Az amerikai elnök a szlovák miniszterelnököt barátjának tartja, Szlovákiában szervezték a Bush–Putyin találkozót.
+ Szlovákia pozíciója a világban megerősödött.
– Romlott a politikai kultúra, a parlamentben elszaporodtak a független képviselők, felmerült a szavazatvásárlás gyanúja.
– A jogharmonizáció nem zajlott zökkenőmentesen, a hiányzó törvények miatt fennállhat a veszély, hogy Szlovákiát az európai bíróságra adják.
– Rehabilitálták a HZDS-t, ismét van koalíciós potenciálja.
– A Mečiar-korszak „nagy ügyeinek” főszereplőit a mai napig nem büntették meg.
– A kormányprogramból sok mindent nem sikerült teljesíteni: maradt az egy választókerület; nem szűkítették a honatyák mentelmi jogát; nem fogadták el a kisebbségek jogállásáról és a kisebbségi kultúrák finanszírozásáról szóló törvényt; a nyelvi charta rendelkezései nem épültek a hazai jogrendbe.
– A szegényebb rétegek nem érzik a reformok pozitív hatását.
– Még mindig magas a munkanélküliség .
– A magyar kártyát szükség esetén még mindig elő merik húzni, s a romakérdést sem sikerült orvosolni. (sza)
Noha az elmúlt négy évben rengeteg botrány volt, felülnézetből a politikai civódások és a korrupciós vádak eltörpülnek a gazdasági reformok és amellett, hogy a második Dzurinda-kabinet idején vált Szlovákia nemzetközileg elismert demokráciává – pedig három évig kisebbségben volt a kormány. A történelemkönyvekbe is ez kerül majd be, nem a koalíciós válságok és a parlamenti adok-kapok. Ebből kiindulva az SDKÚ elnöke a legjobb osztályzatot érdemli. Erkölcsi szempontból azonban a politikai kultúra nagyon mélyre süllyedt, s nyilvánvalóvá vált: hatalomvágyból még a HZDS-t is rehabilitálták. Összesítve az Új Szó osztályzata:
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.