Öt pont, amely megváltoztatja a világot

A Sandia kutatói ötpontos terrorelhárító programon dolgoznak:
1. Nagyrészt hipermodern eszközökkel a terrorizmus gócpontjainak technikai megfigyelése, a parányi szerkezetek világméretű hálózatának a megteremtése.

A Sandia kutatói ötpontos terrorelhárító programon dolgoznak:

1. Nagyrészt hipermodern eszközökkel a terrorizmus gócpontjainak technikai megfigyelése, a parányi szerkezetek világméretű hálózatának a megteremtése. Ezen miniatűr szerkezetek legfontosabb részei: érzékelők, GPS-helymeghatározó (amely műholdak segítségével méternyi pontossággal megadja a szerkezet földrajzi koordinátáit), mini-számítógép és jeltovábbításra-fogadásra alkalmas rádiókészülék. Ezek napi 24 órában működnek, követik a terroristagyanús személyek mozgását, a megfigyelendő objektumokban történteket, egymással és a központokkal állandó rádiókapcsolatot tartanak, küldik-fogadják az információkat.

2. Biztonságos, ellenőrzött határok. Az országhatároknak akadálytalanul át kell engedniük a kereskedelmi forgalmat, de acélfalként kell visszafogniuk az ellenséges küldeményeket, árukat, embereket. Az USA-ba egy év alatt csaknem félmilliárd ember, 125 millió jármű, ötmillió tengeri konténer utazik be. Csaknem hárommillióan illegálisan lépnek be, és 15 óriás tengeri konténernyi mennyiségű kokain érkezik az Egyesült Államokba. A Sandia elképzelése szerint nemcsak a határokon kellenek mindentlátó-tudó ellenőrző berendezések, hanem az egész világra kiterjedő, az áruforgalmat szemmel tartó, széles körű nemzetközi együttműködésre alapozó rendszerekre van szükség, amelyek jelzik, ha egy hajó szokatlan útvonalat választ, szokatlanul hosszú (rövid) időt tölt egy kikötőben, szokatlan helyen szokatlan árut rakodik.

3. Robusztus infrastruktúra. A terrortámadásoknak jobban ellenálló, intelligensebb infrastruktúra kell, amely támadás esetén korlátozza a károkat, segít az emberek mentésében, a közművek helyreállításában (például „intelligens“ épületek, tömegközlekedési járművek)

4. Koordinált válaszadás. Önálló, de egymással együttműködő szervezetek a bűnüldözésben, hírszerzésben, közegészségügyben, helyi önkormányzatokban, amelyek adatszolgáltatásai egy nagy közös „dobozba“ (komputerbe) kerülnek. Tanulva a CIA 2001. szeptember 11-ét megelőző időszaka kudarcaiból, a fontos információk elveszéséből a hatalmas infotengerben, ez a rendszer összehangoltan, ugyanakkor nem hierarchikus információ feldolgozóként működne, azonnal kiszűrve a létfontosságú híreket, jelzéseket. A Sandia-program eme részét FACET-nek nevezi. Ez biztosítja, hogy a szervezetek, csoportok úgy tárolják az információt, hogy az speciális internetkapcsolatokon át minden részvevő számára hozzáférhető legyen. ĺgy például le lehet kérni – akár élőben – a repülőtéren mozgó emberekről a videofelvételeket, amelyeket egy másik csoport elemez, azonosítja a képeken a személyeket, például összehasonlítja azon polgári személyekkel, akik repülőgép-vezetői képesítést szereztek. A félautomata kiértékelő berendezések azonnal riadót fújnak, ha egy személyhez „szokatlan“ paraméterek kötődnek (például más infók szerint nem ott kéne lennie, ahol a tévékamerák éppen észlelik)

5. Társadalomkutatás, az emberi faktor. Az elektronikus szerkentyűk nem mindehatóak, felderítenek, de az ártó szándékot már nem tudják kiszűrni. Ehhez kell a társadalmi, emberi faktor, megérteni, nemcsak azt tudni, mi ketyeg a terrorista agyában, mi készteti arra, hogy cselekedjék, hanem azt is, mivel lehet leszerelni. Milyen a társadalmi háttere, milyen gazdasági közegben mozog, milyen vállalatokkal, bankokkal, más szervezetekkel tart kapcsolatot, honnan van pénze, kikkel barátkozik. Eme társadalmi információmenynyiséget kiegészítik, feldolgozzák a technikai rendszerek (lehallgatások, megfigyelő kamerák, azonosító berendezések) révén szerzett információkkal. A Sandia programjait kiegészítik a Pentagon kutatási csúcsszerve, a DARPA hasonló kutatásaival, a munkába még Hollywoodot is bevonják, viselkedésmintákat, lehetséges forgatókönyveket, történeteket modelleznek.

A modern demokráciákban nincs abszolút védelem a terroristák ellen. Csak a támadás esélyeit lehet csökkenteni, illetve az esetleges merényletek következményeit, a pusztítást lehet enyhíteni. A modern államok társadalmi-gazdasági-ipari infrastruktúrája megteremti a hathatós védekezés esélyeit. Izrael évtizedek óta él terrorfenyegetettségben, Amerika igazán 2001 szeptembere óta tanulja az alkalmazkodást az új világkorszakhoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?