A Soi Dao Witthaya iskola igazgatója nem leplezett örömmel jelentette be a thaiföldi újságíróknak, hogy sikerült megtisztítania intézményét a kábítószerektől. 130 drogfüggő gyereket regisztráltak az 1200 fős iskolában, és közülük 24 bizonyíthatóan eladással is foglalkozott.
Ópiumháború az Arany Háromszög peremén
Thakszin Sinavatra miniszterelnök február elsejétől szabályos háborút hirdetett, magát nevezve meg vezénylő tábornokként. Több mint 42 ezer személyből álló feketelistát állítottak össze, s kezdetét vette a hajtóvadászat. A „háború” szó használata erre az eseményre alkalmas. Semmi jelkép, nem olyan, mint mondjuk a médiaháború. Máig több mint ezer embert lőttek agyon. Azon vannak viták, hogy kik, de a szám közmegegyezés terméke. A rendőrség elenyésző számú esetről ismeri el, hogy emberei érintettek voltak bennük, s szerintük az is mind önvédelem volt. A thaiföldi újságok és különböző emberjogi szervezetek azonban sejtetni engedik, hogy központilag szervezett mészárlásról van szó. Jönnek a rendőrök, becsengetnek, a házigazda kinyitja az ajtót, s lelövik. Legalábbis így lehetett az első hetekben. Azóta ezrek menekültek el lakóhelyükről, tömegesen adják fel magukat emberek a rendőrőrsökön, abban bízva, hogy így túlélhetik az akciót. S bizonyosan nagy a drogbandákon belüli vérengzés is, kilövik a feltételezett árulókat, és azokat, akik sokat tudhatnak.
Thaiföld a világ legjelentősebb kábítószer-termelő térsége, az Arany Háromszög peremén fekszik. A terület nagyobbik része a szomszédos Mianmarban található, de érintett Laosz, és Kína Jünnan tartománya is. A történelmi múltban ópiumot termeltek, de amikor a világpiac a metamfetaminokat kezdte igényelni, a létező kereskedelmi hálózatok ugyanitt megteremtették ezeknek a termékeknek a gyártóbázisát is. A terület rendkívül alkalmas illegális termelésre és szállításra. A kisebb-nagyobb medencéket járhatatlan hegyek és őserdők zárják el a világtól, ráadásul változatos nemzetiségek lakják a területet, amelyek semmilyen nemzeti- vagy sorsközösséget nem éreznek az anyanemzetekkel. A legnagyobb jóindulattal sem állítható, hogy a mianmari kormány ellenőrizné ezeket a területeket, s Thaiföldön sem tartoznak éppen a kézben tartott, jól fejlesztett régiók közé. A bangkoki hatóságoknak fogalmuk sincs, hányan lakhatnak ott, nincs nyilvántartás, az embereknek nincsenek hivatalos dokumentumaik, pro forma nem is tartoznak az állampolgárok közé.
A Thaiföldön két éve hatalmon lévő populista mágnás, Thakszin mindig is kíméletlen hangnemben beszélt a drogtermelőkről és kereskedőkről. A történelmi igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a mindenkori thai kormányok rendre kedvüket lelték abban, hogy szomszédaik belső lázadóit területükről támogassák. ĺgy tettek annak idején például a Vörös Khmerrel, s így tettek a különböző mianmari nemzetiségi lázadókkal is. Az pedig nyílt titok, hogy utóbbiak a kábítószerből finanszírozzák költséges szembenállásukat a yangoni katonai rezsimmel. Közvetve tehát a thaioknak jelentős szerepük van abban, hogy a tragikus helyzet kialakult. Thakszin arra jött rá a jelek szerint, hogy nem kell szeretni a „burmaiakat” ahhoz, hogy a saját országát fenyegető veszélyek ellen összefogjon velük.
Januárban és februárban lezajlott egy nagy diplomáciai egyeztetés Mianmar, Thaiföld és Kína között, amelyről keveset tudunk. De nem kell sokat találgatni: a kíméletlen és véres drogüldözés a helyi elemzők szerint egyértelműen azt jelenti, hogy Kínának nincs ellenére, ha keményen lépnek fel az ügyben. S Thakszin szállítja a keménységet. Iszonyatos nyomás alá helyezte a tartományi kormányzókat. Versenyt hirdetett a tartományok között, ki milyen eredményesen tudja rendezni feketelistáit. Amely kormányzók előkelő helyeken végeznek, jelentős pénzekhez juthatnak, míg akik a kieső helyeken zárnak, szó szerint kiesnek – a kormányzói székből. A gyanúsítottaknak áttekintik a teljes dokumentációját az adóhivatalban, s a legkisebb diszharmónia is kemény csapást von maga után. Nekimennek az Ázsiából sarjadt, az egész világra kiterjedő pénzszállító rendszereknek. Ezeket arra alakították ki, hogy a világ különböző részeire elvetődött munkavállalók haza tudják küldeni a pénzüket. Egy thai vagy egy kínai Oklahomában pontosan tudja, melyik boltban adhatja le a pénzét, hogy azt a felesége egy másik üzletben Fucsienben vagy Chiang Maiban felvehesse. A muzulmánok hasonló rendszereinek, a havaláknak az amerikaiak is nekimentek a New Yorkot és Washingtont ért támadás után.
Az első hónap mérlege tehát több mint ezer halott. A miniszterelnök azonban nem riad vissza semmitől. Legutóbbi beszédében a tőle megszokott sarkítással azt mondta népének, döntse el, a gyerekeiket akarja megvédeni vagy a drogkereskedőket. (hétszázezer és egymillió közötti az országban a drogfüggő gyerekek száma) Thakszin mindenesetre a saját maga állította párból a gyerekek mellett tette le voksát. Visszautasította, hogy nemzetközi jogvédő szervezetek képviselői menjenek az országba, kivizsgálandó a gyilkosságsorozatot. Reagált arra a sajtóinformációra is, mely szerint az Egyesült Államok leállítja a segélyeket, ha nem tudják érdemben megmagyarázni az eseményeket. Azt mondta, egyáltalán nem érdekli őt. A háború rendületlenül folytatódik. Végső hadijelentés április végén.
Bangkok–Peking, 2003. március
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.