Önjáró permetezőgépek

Az intenzív növénytermesztési technológiákban a vegyszeres növényvédelem a rendszer egyik kulcsfontosságú eleme, hiszen a fejlődő növényállomány megvédése a különböző kártevőkkel és betegségekkel szemben a megbízható terméshozam alapkövetelménye.

Megtörténik, hogy a védekezést már olyan fejlett, magas növényállományban kell elvégezni, ahol a hagyományos traktorral vontatott és alacsony permetezőgépek már nem alkalmazhatók.

Az utóbbi években viszont ilyen kezelésekre egyre inkább szükség van, többek között a hibrid- és csemegekukorica, valamint a napraforgó esetében. Ráadásul az egyre nagyobb mértékben fenyegető kukoricabogár elleni védekezés valamint az egyre szigorodó környezetvédelmi előírásoknak való megfelelés is ilyen megoldásokat feltételeznek.

A lehetséges változatok közül a légi permetezés korlátai közismertek: megfelelő terepadottságokra és időjárási viszonyokra van szükség, ugyanakkor jelentős mértékű a permetlé elsodródásának veszélye, meglehetősen pontatlanok a permetezési sávok csatlakozásai, stb. Az önjáró permetezőgépek egyesítik magukban a légi és a földi gépi permetezés előnyeit (nagy teljesítmény és környezetkímélő módon elérhető pontos szórásegyenletesség) azok hátrányai (korlátozott időtartam, alacsony területteljesítmény) nélkül. Nagy – több mint másfél méteres – hasmagasságuk révén biztonsággal használhatók a vegetáció hosszabb időtartamában, vagy a magas növényekben még a kései fejlődési fázisukban is. Az önjáró permetezőgépek járószerkezete legtöbbször hidrosztatikus meghajtású összkerék-kormányzású. A kormányzás lehetővé teszi a hagyományos elsőkerékkormányzást, lehetőség van az első és hátsó kerekek ellentétes irányú és azonos irányú elfordítására. Ezeken a permetezőgépeken esetenként a szórókeretet elöl helyezik el. Ez a megoldás jó rálátást, pontos vezetést biztosít a kezelőnek. A vezetőfülke hidraulikus úton emelhető, süllyeszthető, térben előre-hátra állítható, amely a vezető számára optimális munkavégzési feltételeket biztosít. A vezetőfülke túlnyomásos rendszerrel és megfelelő szűréssel védett a permetlével szemben.

A géptörzs és a szórókeret szerkezeti megoldása lehetővé teszi a nagy sebességű – 25-30 km/h – munkavégzést még egyenetlen terepfelszín esetén is. Ennek következtében a gép munkavégzés közben a szórókeret rázkódás és csapkodás nélkül párhuzamosan követi a terepfelszínt.

A permetezőgép hatékony működését még további műszaki-technikai megoldások segítik. Többek között lehetőség van a menet közbeni nyomtávállításra, a mellső és hátsó kerék eltérő nyomtávállítására. A teljes komfortot biztosító vezetőfülkéből a permetlé mennyisége automatikusan szabályozható, az automatikus nyomkövető beállításával a kezelt felületi sávok pontosan fedik egymást, nincs kimaradt rész vagy duplán kezelt sávrész.

Ezekkel a gépekkel az éjszakai munkavégzés is lehetséges. Előnye, hogy éjszaka általában jelentősen kisebb a légmozgás, amely pontosabb szórást tesz lehetővé, és kisebb permetlé-elsodródást okoz. Másrészt pedig mivel a méhek éjszaka nem repülnek, az ekkor végzett permetezés a méheket is kíméli. A gépek nagy teljesítményének és kiváló munkavégzésének köszönhetően elsősorban a nagyobb gazdaságok számára nyújtanak biztonságos és jól megtérülő befektetést. (agnp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?