Ön is iszik reggel kávét? Ne tegye! Eláruljuk, miért...

kávé

A reggeli kávé elfogyasztása sokak számára fontos rituálé. Szakemberek górcső alá vették ezt a szokást, s főleg arra keresték a választ, leghamarább hány órakor tanácsos meginni az első kávénkat, valamint, hogy mit tesz a szervezetünkkel, ha étkezés előtt hörpintjük fel.

Sokunknál kialakult a reggeli kávéfogyasztás rituáléja, ami aztán azt eredményezi, hogy előbb-utóbb a reggeli kávé kezdi jelezni az agynak, hogy itt az ideje elkezdeni a napot. Ha ezt rendszeresen tesszük, a szervezet hozzászokik a koffeinhez. Ez a folyamat enyhe koffeinfüggőséghez vezethet, így egy idő után egyszerűen szükségünk van a reggeli kávéra, hogy energikusnak érezzük magunkat.


Aki még nem reggelikávé-függő, semmiképpen ne kezdje el, vagy gyorsan hagyja abba a reggeli kávéfogyasztást! A szervezetnek ugyanis nincs szüksége koffeinre ahhoz, hogy közvetlenül ébredés után energiával töltsön fel, épp ellenkezőleg. 

 

Miért felesleges a reggeli kávé?

Ébredés után a szervezetünkben a legmagasabb a kortizolszint, az éberségért és a stresszért felelős hormon szintje. Ha ilyenkor kávét iszunk, stimuláló hatása semmissé válik, mivel a kortizol már természetes módon növeli az éberségünket, és energiát szabadít fel. Ezért a „szent reggeli kávé“ felesleges. Jobb és egészségesebb, ha egy pohár szobahőmérsékletű vizet iszunk.



Ébredés után legalább egy órát ajánlott várni, amikor a kortizolszint elkezd csökkenni, a kávé ekkor a leghatékonyabb. A kutatások szerint a kávéfogyasztás optimális időpontja 9:30 és 11:30 között van, amikor a kortizolszint már csökkent, és a kávé jobban felpörgeti az energiánkat


 

Második és harmadik kávé

A második kávé akkor jöhet jól, amikor a délutáni energia délután 2 óra körül csökken, amikor sokan délutáni bágyadtságot éreznek. Aki szeret nap közben kettőnél több kávét is meginni, annak tanácsos az utolsó kávét legkésőbb lefekvés előtt 6 órával időzítenie, hogy ne zavarja az éjszakai pihenést.


 

Étkezés előtt semmiképpen ne igyunk kávét!

A legtöbb ember inkább étkezés után, mint előtte kávézik, ami a szervezetnek is jót tesz. Miért ne igyunk kávét étkezés előtt? Megzavarhatja a cukor felszívódását az ételből, mert a kávéban lévő koffein átmenetileg csökkenti az inzulinérzékenységet. Ez magasabb vércukorszintet eredményezhet étkezés után. Erre különösen fontos odafigyelnie annak, aki inzulinrezisztenciában vagy cukorbetegségben szenved. 


 

Kávé étkezés után

Ezzel szemben az étkezés utáni kávéfogyasztásnak számos előnye lehet, különösen a cukorfelszívódás és a vércukorszint-szabályozás tekintetében. Ennek oka, hogy ha étkezés után iszunk kávét, a szervezet addigra már elkezdte az étel anyagcseréjét, és a koffein nem befolyásolja olyan jelentősen az inzulinreakciót. Sőt, kutatások szerint az étkezés után fogyasztott kávé segíthet a vércukorszint stabilizálásában azáltal, hogy fokozza a szervezetben már jelen lévő cukrok anyagcseréjét. Ez előnyös lehet az anyagcsere-problémákkal, például inzulinrezisztenciával küzdő emberek számára.



(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?