Szinte felfoghatatlanul nagy utat tett meg a brit divat koronázatlan királynőjének tekintett Vivienne Westwood, akinek „műveiből” április 1-jén nyílt kiállítás az iparművészet történetének fellegvárában, a londoni Viktória és Albert Múzeumban.
„Öltözz feltűnően!”
A Viktória és Albert Múzeum minden nagy show-jára jellemző igényességgel berendezett kiállítás két nagy terme közül az első Vivienne Westwood sokkoló punk időszakára koncentrál, a hetvenes-nyolcvanas évekre, amikor akkori partnere, a sokoldalúan tehetséges, Malcolm McLaren, a Sex Pistols producere közreműködésével, sokkoló kollekciókkal – Szex, Lázadók, majd Kalózok címmel – hívta fel magára a figyelmet. A legnagyobb felháborodást keltett darabok közé tartozik az a T-shirt, melyen a sarki büféből beszerzett csirkecsontokból, láncokkal és szegecsekkel kirakott minta a „rock” szót adja ki. Más trikókra „No future” (Nincs jövő) vagy „Only anarchists are pretty” (Csak az anarchisták szépek) feliratot nyomtatott. Az alkotópáros ikonnak tekintett műve a Sex Pistols John Lydonja (művészi álnevén Johnny Rotten) által kedvelt, úgynevezett bondage, szíjakkal összekötött nadrágok. A korai dizájnokat a száguldó motorosok, a fétiskultusz, a New York-i szubkultúra, a dél-afrikai fekete negyedek befolyásolták. Az idő előrehaladtával Westwood egyre nagyobb érdeklődést mutatott a történelem és a művészettörténet iránt. A Viktória és Albert Múzeum vagy a Wallace Collection anyagát kevesen ismerik olyan behatóan, mint ő. Ennek hangsúlyozására a Westwood-kreációk mellett számos történelmi viselet vagy a tervezőt inspiráló festmény látható. Látványos párosítás a XVIII. századi, úgynevezett Sacque Back és az 1996-ban Linda Evangelista szupermodell által viselt „Watteau” estélyi ruha is, egyben meggyőzve a hitetlenkedőket arról, hogy mindennek helye van a rangos múzeumban. Westwood éppúgy szenvedélyesen olvasztja be egyedi haute couture öltözeteibe a francia királyi udvar, mint a brit monarchia hatását. Sajnos a múzeumi mintababákon soha nem fognak olyan szexisen hatni a tipikus Westwood-ruhaderekak vagy az úgynevezett minikrinik (krinolinok), nem is beszélve az áhítatos precizitással elkészített, csillogó estélyi-báli ruhákról, mint a valóságban. Igaz, a képzelet szárnyalásában a kiállítás több pontján is pergő, emlékezetes divatbemutatókat, próbákat, pillanatokat felvillantó videofilmek segítenek.
A most 63 éves tervezőt a „dizájnerek dizájnereként” is emlegetik, kifejezve, milyen meghatározó befolyást gyakorol a kortárs riválisokra, Jean-Paul Gaultier-től, John Gallianón át Tom Fordig. Westwood számára mindig fontosak voltak a hagyományos brit textilek. A kiállítás is számos példáját sorakoztatja fel a Harris-tweedből, ír lenvászonból és huddersfieldi gyapjúszövetből készült sajátságos kreációknak. Westwood saját tartánt tervezett Anglomania márkanevű terméke számára, és hivatalosan bejegyzett klánja is van: a MacAndreas név tisztelgés jelenlegi férje, a nála lényegesen fiatalabb, polgárpukkasztó Andreas Kronthaler előtt. Egykori bécsi akadémiai tanítványának tulajdonítja, hogy bevezette őt a szabás, redőzés és gondos befejezés „szentháromságának” titkaiba.
Vivienne Westwood különleges személyiségétől elválaszthatatlan az establishmenthez és a királyi családhoz fűződő ambivalens viszonya. Az örök lázadó szívesen ugratja az uralkodót. Leghíresebb esete 1992-ben történt, amikor alsónemű nélkül, a fantáziának kevés teret hagyó, átlátszó ruhában jelent meg a Buckingham-palotában, hogy átvegye az OBE (Order of the British Empire – a Brit Birodalom Rendjele tiszti fokozat) kitüntetést. Enyhén parodizálja az udvart, például a kiállítás néhány remekbe szabott darabjával (skót kockás koronával, hermelinköpennyel, skót kockás miniszoknyával, mohair kiskabáttal, barettal és lábmelegítővel), rendjelének kitűzőjét állandóan viseli. Westwood mottója: „Ha kétségeid vannak, öltözz feltűnően!”. Szlogenjének ő a legelszántabb követője. Nem neki találták ki, hogy belesimuljon a tömegbe. Életmű-kiállításának ünnepélyes megnyitójára ugyan a korosztálya által kedvelt rózsaszín ruhában jelent meg, de szárított sárgabarack színű hajába csillogó ezüst ördögszarvacskákat tűzött. Az esemény elképzelhetetlen lett volna legfanatikusabb hívei, Kate Moss vagy Jerry Hall jelenléte nélkül. A texasi exszupermodell és a volt Mrs. Jagger a napokban, a Bafta-filmdíjak átadási ünnepségén egy Westwood-féle tizenöt éves „régi rongyot” viselt, amely semmit nem vesztett örökzöld divatosságából. Nem véletlen, hogy dizájnjait nemcsak a Viktória és Albert Múzeum gyűjti, immár 1983 óta, hanem magánemberek is műkincsekként vadásznak rájuk, és ha megszerezték, féltve őrzik a szekrényükben.
London, 2004. április
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.