Olasz kutatók szerint Leonardo da Vincinek ma is élnek rokonai

Firenze |

<p>Leonardo da Vincinek ugyan nem született gyermeke, de sok testvére volt, akiknek leszármazottai még ma is élnek, s köztük van a világhírű olasz filmrendező, Franco Zeffirelli is - jelentették be olasz kutatók.</p>

A reneszánsz mester rokonságával kapcsolatban a történész Alessandro Vezzosi és Agnese Sabato végzett kutatásokat. A tudósok firenzei sajtókonferenciájukon jelentették be, hogy sikerült felkutatniuk a 15. századi festőművész, mérnök és matematikus modern kori rokonságát.

A munkát 1973-ban kezdték el, s végül a Mona Lisa festőjének 35 nem közvetlen leszármazottját találták meg, a 93 éves olasz opera-, film- és televíziós rendező, Franco Zeffirelli (Nap fivér, Hold nővér, Rómeó és Júlia) is az utódok egyike.
    
Vezzosi, a Leonardo da Vinci Múzeum igazgatója, és Sabato, a Nemzetközi da Vinci Szövetség elnöke elmondta, hogy olasz, francia és spanyol dokumentumok tanulmányozása vezette őket nyomra.
   
DNS-vizsgálat nem kerülhetett szóba, mivel da Vinci maradványai már a 16. században eltűntek az 1519-ben bekövetkezett halála utáni vallásháborúk alatt. A kutatópáros azonban aprólékosan megvizsgálta a hozzáférhető egyházi, helyi közigazgatási és birtokokkal kapcsolatos iratokat, hogy felrajzolják a családfát.
    
A művésznek nem születtek gyermekei, ezért testvéreinek utódait kutatták fel. A korábbi, Leonardo családjával kapcsolatos kutatások fontos dokumentumokat tártak fel a festőművész női rokonságáról - mondták el a kutatók.
    
A Leonardóval való vérségi kapcsolatról a toszkánai Vinci város több lakója is csak napokkal a sajtókonferencia előtt értesült, és nagy meglepetés volt számukra a hír.
    
"Igaza volt anyámnak, Dinának, aki olyan dokumentumokról mesélt nekünk, melyek csak tükörben olvashatóak, mert visszafelé írták őket. Sosem törődtünk ezekkel a papírokkal, amelyek részben elvesztek, részben eladták azokat. A nemzedékről nemzedékre szálló történet, amit legendának tartottunk, azonban végül igaznak bizonyult" - emlékezett a kutatókkal már kilenc éve együttműködő Giovanni Calosi, a leszármazottak egyike arra utalva, hogy Leonardo gyakran írt tükörírással.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?