<p>A perui gyűjtögető törzsek már nyolcezer évvel ezelőtt felfedezték maguknak a kokarágás gyakorlatát - derült ki régészeti leletekből.</p>
Nyolcezer éves múltra tekint vissza a kokarágás
Az amerikai Vanderbilt Egyetemen dolgozó Tom Dillehay és munkatársai Peru északnyugati részén végeztek ásatásokat, ahol egykor gyűjtögető törzsek éltek. A kedvező környezeti feltételeknek hála, rendkívül jó állapotban maradtak meg a már letűnt civilizáció maradványai.
A szakemberek a házak égetett padlói alatt bukkantak rá az egyedülálló bizonyítékoknak számító, alaposan megrágott kokalevelekre és kalciumban gazdag kövekre. Az ilyen kövek kiégetésével meszet lehet előállítani, amelyet ha együtt rágnak a kokalevéllel, akkor annak több aktív kémiai összetevője szabadul fel - olvasható a BBC brit közszolgálati műsorszóró internetes oldalán (www.bbc.co.uk).
A brit Antiquity című folyóiratban megjelent tanulmányukban a régészek arról számolnak be, hogy a mostani felfedezés legalább háromezer évvel korábbra tolja a kokalevelek első használatának idejét. A levelek egy sor különböző kémiai összetevőt, úgynevezett alkaloidokat tartalmaznak. A modern korban ezek közül a kokain a legismertebb anyag, amelyet bonyolult vegyi eljárással vonnak ki (és tisztítanak meg) a levelekből.
A kokalevelek gyógyászati célú rágcsálásának gyakorlatára már hosszú ideje úgy tekintenek, mint ami legalább egyidős az inka civilizációval. A korábbi bizonyítékok már eddig is nagyjából háromezer évvel ezelőttre helyezték a kokarágás kezdetét, ám a kalciumtartalmú kövek használatát inkább csak a közelmúlt fejleményének tartották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.