Semmi különös nincs abban, ha karácsonykor a keresztény templomokban megemlékeznek meg Krisztus születéséről. Ami a szatmárnémeti Szentlélek-plébánián történt ez év adventjén, mégis kiugrik az ilyenkor megszokott események közül.
Nemcsak templomot, közösséget is épített
Szent Miklós püspök ünnepe alkalmával 300 ajándékcsomagot osztottak ki a plébánia gyermekei számára, összesen 20 millió lej értékben. Karácsonyra készülőben 70 szeretetcsomagot készítettek és szállítottak ki a rászoruló időseknek, 24 millió lej értékben. Ezt a kezdeményezést összesen 21 millió lejjel cégek támogatták, az összeg másik fele a hívek adományaiból gyűlt össze. „Hiszem, hogy miközben adakoztunk, gazdagodtunk is” – írja ft. Merlás Tibor plébános a plébániai értesítő karácsonyi számában.
Hagyomány a szatmárnémeti Szentlélek-plébánián az is, hogy a fiatalok színdarabok, jelenetek előadásával ajándékozzák meg a közösséget. A szentestét megelőzően este hat órakor telt ház előtt mutatták be Merk Mihály, a templomot építő plébános utolsó egyfelvonásos színművét, Májer Enikő rendezésében. Merk Mihály művének előadásával a jezsuiták által kezdeményezett, majd a piaristák által továbbfejlesztett, művelődéstörténeti szempontból nagyon fontos iskolai színjátszást elevenítik fel. Célja a vallási és erkölcsi nevelés a drámai műfaj eszközeivel. Merk atya szövegkönyvében nagyszerű dramaturgiai ráérzéssel keverednek játékos, humoros, lírai és drámai elemek, melyek mai élethelyzetekre épülnek. A húsz szereplőt foglalkoztató előadás erénye a pergő párbeszéd, a lendület. A melodrámai pillanatok célba találtak, a megrendült nézősereg vastapssal jutalmazta a mintegy 70 perces előadást.
Az iskoladráma után a plébánia hajdani fiataljai, jelenleg temesvári egyetemi hallgatók léptek színre. Titoktalanított világ címen egyfelvonásos groteszket mutattak be. A színre vitt történet nem eseménylánc volt, inkább mozaikszerűen egymás mellé rendezett hihető és hihetetlen epizódokból állt. Ami számodra élő valóság, az számomra, előfordulhat, hogy nem létezik, láthatatlan. A jelenetek tág tér- és időkeretben játszódtak: egy pártaktivista és Mátyás királyunk udvarában például. Szellemes, humoros előadás volt, tele meglepőbbnél meglepőbb fordulatokkal.
Elgondolkodtató a Szentlélek-plébánia temesvári egyetemistáinak előadása mögött megbúvó sajátos motiváció, ami arra késztette ezeket a fiatalokat, hogy egyetemi elfoglaltságaik közepette az itthon hagyott közösségre is gondoljanak, és a néhány napos vakáció idején visszatérjenek népesebb családjukhoz a Szentlélek-plébánián, és nem kevés szellemi, fizikai áldozat árán ezt a szép ajándékot varázsolják a közösség karácsonyfája alá. Boscher Mónikát, Lakatos Leventét, Maskulik Alpárt, Maskulik Zitát, Ninács Jánost, Zsombori Norbertet, Zsombori Lászlót illeti köszönet ezért. A sort tulajdonképpen azzal a Merk Mihállyal kellett volna kezdeni, akire mint szerető tanítómesterükre, e nagy család hajdani atyjára emlékeznek sokan a fiatalok közül is. Köszönet jár ft. Merlás Tibornak is, ugyancsak Merk Mihály tanítványának, aki ezen a karácsonyon is az ünneplő hívek második otthonává tudta tenni a plébániát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.