<p>Annak ellenére, hogy számtalan típusú gépkocsi, ülés és testalkat van, kizárólag egyetlen bevált és biztonságos módja van annak, hogyan kell az autóban ülni.</p>
Nem mindegy, hogyan ülnek az autóban
Ugyanígy a biztonsági öv használatnak is megvannak az alapvető szabályai.
Walter Rohl, kétszeres rali-világbajnok, aki pályafutása során 14 rali-világbajnoki futamot nyert, soha nem indul el autójával, míg megfelelő helyzetbe nem állítja ülését. A Porsche egyik újságírói rendezvénye alatt ebédidőben elment kipróbálni a Porsche GT2 RS-t, s miután beült a járgányba, kinyújtott kezét a volánra rakta, hogy lemérje, megfelelő távolságban van-e az üléstől.
A profik sem kerülik az övhasználatot
Ha a sofőr háta teljes egészében az ülés támlájához simul, akkor a kinyújtott kezük tenyerének a volán tetejét kell megérintenie. Rohl nem közönség előtt, a többiek háta mögött ült be az autóba, tehát csak saját maga biztonságáért próbálta ki a megfelelő pozíciót. „Igen, mindig kipróbálom az ülés helyzetét, ha valaki után ülök be egy autóba a sofőr helyére” – mondta később Rohl, aki saját maga is hozzájárult az ülések fejlesztéséhez.
A biztonságos vezetés alapja a megfelelő pozíció, ülésmód. Ezt tanítják az összes csúszóiskolában, ezt ajánlja az összes szakértő és tartja be az összes tisztességes sofőr.
Otthon kell feküdni, s nem az autóban
Az utakon még mindig sok olyan sofőrt látni, aki a volán mögött inkább fekszik, mintsem ül. Ezzel főleg saját egészségüket kockáztatják, ugyanis ha karamboloznak, akkor néhány éven belül hátgerincükön fogják megérezni a következményét annak, hogy az ütközéskor rosszul ültek. Ráadásul a megfelelő, kiegyenesített ülésben való vezetés terheli a leginkább a szervezetet. Ilyen pozícióban érzik meg a legjobban például azt, ha megcsúszik az autó, minek köszönhetően aztán sokkal gyorsabban tudnak reagálni a vészhelyzetre. Csúszáskor pedig minden másodperc számít.
Az orvosok is egyetértenek: ügyelni kell arra, hogyan ülünk a volán mögött, s a vezetéssel eltöltött órákat aztán sportolással kell kompenzálni ugyanúgy, mint annak, aki irodai munkát végez és sokat ül számítógép mögött.
A legjobb lazítási forma a tornázás, úszás, gyors tempóban történő sétálás, vagy kerékpározás.
Használják a csípőtámaszt
Nagyon sok autóban már többféle funkciót állíthatnak be az üléseken, például állíthatják az oldaltámaszt, de a fejtámaszon kívül például a csípőtámaszt is, ami jelentősen hozzájárulhat a biztonsághoz és a kényelemhez is. Nem jó, ha a hát az ülésbe süpped, jobb, ha a csípő részén is alá van támasztva.
A gerinc akkor van a legjobban védve, ha megőrzi klasszikus görbületét. Ezért a vesék környékén jobb, ha kicsit homorú, s nem domború a hátunk. A legjobb pozíció a volán mögött olyan, amikor a vállunk is az ülés támlájához támaszkodik, tehát a testünk stabil helyzetben van, fejünket függőlegesen tartjuk, s a lábunk a kuplung pedáljának letaposásakor enyhén be van hajlítva.
A fejtámláknak is pontos hely kell
Mivel egyre több a városokban a tömeges karambol, gyakran ütközik egyszerre több autó, az autók tervezői úgy döntöttek, minden ülést ellátnak fejtámlával. A támlát úgy kell beállítani, hogy a fej hátsó részével legyen egy szinten.
Ütközésnél a támla nemcsak fejünket, de főleg gerincünket védi. Ugyanis ha nem lenne, akkor a fej bizonyos esetekben olyan erősen vágódhatna hátra, hogy az gerinctöréshez is vezethetne.
Néhány ülést már úgynevezett aktív fejtámlával is kiegészítettek. Ezekben olyan rendszer van, amely automatikuson a fej irányába tolja a támlát, ha hátsó ütközésnél a test az ülésbe süpped.
Ne feledjék, a legmodernebb fejtámla is fölösleges, ha nincs megfelelő magasságban, tehát ha a nyakuk, s nem a fejük hátsó részének szintjén van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.