Múlt és jelen találkozása

A Bocskai-felkelés 400. évfordulója alkalmából december 10-én Bocskai és kora címmel rendezett tudományos konferenciát Beregszászon a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával.

A Bocskai-felkelés 400. évfordulója alkalmából december 10-én Bocskai és kora címmel rendezett tudományos konferenciát Beregszászon a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával.

A Rákóczi főiskola Kölcsey Ferenc Szakkollégiumának filmklubjában Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke köszöntötte a megjelenteket és nyitotta meg a konferenciát: „A Bocskai-felkelés aktualitása különösen egyértelmű jelenlegi helyzetünkben, hiszen volt egy népszavazás, van egy választási kampány Ukrajnában. Az ukrajnai események nagymértékben befolyásolják, hogy milyenek lesznek a kárpátaljai magyarság kilátásai ebben az országban, mennyire tudunk beilleszkedni a nemzet születésének folyamatába, mely most zajlik a többségi nemzetnél. Mindenképpen kísérletet kell tennünk arra, hogy egyenrangú szereplőként vegyünk részt a folyamatokban, ne pedig egyszerű objektumai legyünk a politikai események forgatagának” – mondta Kovács Miklós.

A továbbiakban a hallgatók több mint fél tucat előadást hallgathattak meg neves magyarországi és helyi történészektől a Bocskai-szabadságharcról, Bocskai István életéről. Nagy László budapesti professzor előadása a fejedelem életművét tárgyalta rendkívül széles kitekintéssel. Szvitek Róbert József budapesti történész, muzeológus az 1604-ben kezdődött felkelés előzményeit, menetét és eredményeit mutatta be gazdag, eredeti anyag alapján, mely a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthető meg a február végéig nyitva tartó Bocskai-emlékkiállításon. Ifjabb Lator László a Bocskai politikai szerepének tanításával kapcsolatos problémákra mutatott rá az új magyarországi érettségi követelmények tükrében, míg Hatos Pál, szintén budapesti történész előadása Bocskai és az egyház kapcsolatát vizsgálta, különös tekintettel a reformáció genfi emlékművére.

A kárpátaljai történészek, többek között Soós Kálmán, a Rákóczi főiskola rektora, Csatáry György, Fakász Mihály és Baráth József a Bocskai-szabadságharc történetének, illetve a fejedelem életének helyi vonatkozásait vázolták a hallgatóságnak.

A konferenciához kapcsolódóan a résztvevők a Kárpátaljai Megyei Állami Levéltárban megtekinthették az archívumban fellelhető és az évforduló alkalmából kiállított korabeli Bocskai-anyagot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?