Mostantól fogva már sokkal nyugodtabban alhat a királynő

A Buckingham-palota – Károly walesi herceg véleményét is meghallgatva – magas rangú katonatisztet nevezett ki a brit királyi biztonság irányítására, ami eddig a Scotland Yard különleges egységéhez tartozott.

A királynő rendőrök közöttReuters-felvételA Buckingham-palota – Károly walesi herceg véleményét is meghallgatva – magas rangú katonatisztet nevezett ki a brit királyi biztonság irányítására, ami eddig a Scotland Yard különleges egységéhez tartozott.

A 49 éves Jeffrey Cook dandártábornok (aki eddig katonai újoncok kiképzéséért volt felelős) éves biztonsági tervet dolgoz ki, s gondoskodik arról, hogy az udvari munkára jelentkező személyek és a királyi rezidenciákra hivatalos vendégek egyaránt alapos átvilágításon essenek át.

A lépés egybeesett annak a jelentésnek a kiadásával, amely a Tony Blair kormányfő által elrendelt vizsgálat eredményét összegezi. A vizsgálatot Blair az elmúlt év egyik legszenzációsabb sajtóleleplezése után rendelte el. Történt ugyanis, hogy a Daily Mirror munkatársa, Ryan Parry inkognitóban jelentkezett egy, a Buckingham-palota által meghirdetett állásra, majd éppen George W. Bush hivatalos látogatásának reggelén „robbantott”: felmondott, és nyilvánosságra hozta az udvarnál inasként szerzett tapasztalatait. Pozíciója korlátlan mozgásszabadságot biztosított számára a palotában – fényképekkel gazdagon illusztrálva, részletesen beszámolt többek közt II. Erzsébet reggelizési szokásairól, és színes leírást adott a lakosztályról, ahol az amerikai elnöki házaspárt szállásolták el. „Ha terrorista lettem volna, és ki akartam volna végezni a királynőt vagy Busht, könnyűszerrel megtehettem volna” – írta a vakmerő riporter a világsajtót bejárt tudósításában.

Parry nemcsak tizenöt perces világhírt szerzett magának, hanem komoly szolgálatot tett a monarchiának, amikor ráirányította a figyelmet a súlyos biztonsági fogyatékosságokra. Ennek nyomán indított vizsgálatot Blair.

A vizsgálatot elvégző biztonsági bizottság vezetője, a neves brit bíró, Elizabeth Butler-Sloss „gondosan előkészített csalással” vádolta a Mirror napilapot, elismerve azonban, hogy „le kell vonni a tanulságokat”.

A Ryan Parry felvételi procedúrájáról, állásinterjújáról készült feljegyzések eltűntek, de annyi bizonyos, hogy az udvar nem ellenőrizte kellő alapossággal sem a végzettségével és korábbi munkahelyeivel, sem a referenciáival kapcsolatos információkat. Senkinek nem ütött szöget a fejébe, hogy az egyik ajánlás egy észak-walesi kocsmába vezetett. Amikor az udvari „káderes” felhívta a pubot, csak egy éppen iddogáló cimbora emlékezett az időnként ott dolgozó Ryan Parryre, de meggyőzően érvelt alkalmassága mellett.

Ha a személyzeti osztály beütötte volna az újságíró nevét egy világhálós keresőbe, azonnal kiderült volna, hogy nem sokkal korábban a wimbledoni tenisztorna biztonságának hiányosságaira világított rá. A jelentés kitér arra is, hogy az új udvaroncok felvételi eljárása során a kormány adatbázisaiból, az MI5 Nemzetbiztonsági Hivataltól, a magánszektortól és az internetről származó információkat egyaránt figyelembe kell venni.

Piers Morgan, a Daily Mirror főszerkesztője büszkén jelentette ki, hogy „a lap tényfeltáró riportjainak köszönhetően a királynő mostantól fogva nyugodtabban alhat. Ryan Parry értékes szolgálatot tett, amikor kidomborította, milyen szánalmasan pongyola a rendszer.”

A Mirror története persze csak a jéghegy csúcsa volt. Az udvarral kapcsolatos biztonsági kihágások, riadalmak felsorolása egész estét betöltő program. A „bajnoki címet” alighanem továbbra is Michael Fagan őrzi, aki még 1982-ben egy nyitott ablakon keresztül behatolt a királynő hálószobájába. II. Erzsébet nem vesztette el lélekjelenlétét, félórán keresztül tartotta szóval a betolakodót, egészen addig, amíg riasztani tudta személyzetét.

1993-ban az atomfegyverek elleni tüntetés részvevői másztak fel a Buckingham-palota kerítésére, majd egy évvel később egy amerikai siklóernyőző landolt – ráadásul meztelenül – a királynő londoni rezidenciájának tetején. Vicces, de nem teljesen veszélytelen kaland volt, amikor 2003 júniusában Aaron Barschak komikus színész Oszama bin Ladennek öltözve, Vilmos herceg 21. születésnapi partijának vendégei közé keveredett. Az álterrorista csak a szerencséjének köszönhette, hogy nem lyukasztották ki a bőrét.

London, 2004. május

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?