(Fotó: Shutterstock)
Mit tehetünk a májunk egészségéért nyáron?
Japán kutatók nemrég azt vizsgálták, hogyan hat az időjárás a májra. Nyáron másképp működik az anyagcserénk, mivel ebben a három hónapban egészségesebben étkezünk, több zöldség és gyümölcs kerül a tányérunkra. Hogyan kellene ezt a természetes ösztönt maximálisan kihasználnunk? A tudósok érdekes összefüggésre jöttek rá.
Japánban, akárcsak nálunk, négy évszak van, és egyértelmű hőmérsékletkülönbség mutatkozik a nyár és a tél között. Így a szakemberek megvizsgálták és értékelték az alapanyagcsere-ráta (BMR) éghajlattal összefüggő változásait, illetve azok kapcsolatát a fizikai aktivitással. A vizsgálat során a japán férfiak anyagcseréje 6%-kal nőtt, amikor a hőmérséklet 15-ről 5 Celsius-fokra csökkent. Így feltételezhető, hogy hideg időben az anyagcsere fokozódik a testhőmérséklet fenntartása és a hideg időjáráshoz való alkalmazkodás érdekében.
A tanulmány eredményei azt is jelezték, hogy a táplálékfelvétel nemcsak az éghajlattal, hanem a mentális hozzáállással és a fizikai aktivitással is összefügg. A téli depresszió és a szezonális affektív (érzelmi) zavar, amelyek valószínűleg a rövid napsütéses régiókban fordulnak elő, feltehetően növelik az étvágyat és a szénhidrátbevitelt télen. Így a hideg évszakban szervezetünk természetes módon jobban „sóvárog" a kalóriák és zsírok után, hogy stabilizálja a hőmérsékletét. Ráadásul a téli hónapokban keveset mozgunk, amin nem segít a viszonylag gyakori szezonális affektív zavar, amely a túl kevés fényre és a túl sok sötétségre adott válaszreakció.
A máj egészségére és a zsírosodás nyáron jelenti a legnagyobb veszélyt. Miért írunk a hűvösebb időjárás kockázatairól, amikor a nyár már a nyakunkon van? Egy érdekes mechanizmus miatt, amire talán nem is gondolunk - a tudatalatti félelem attól, hogy télen nem találjuk meg a szükséges tápanyagokat. Továbbá, mivel ezt az ősi örökséget (az úgynevezett túlélési gént) hordozzuk magunkban, hajlamosak vagyunk télen úgy táplálni a testünket, mint a medvék. Mit jelent ez számunkra nyáron?
Ez egy nagyszerű időszak arra, hogy könnyítsünk az étrendünkön. Sőt, az eredmények szerint sokkal könnyebb ezt megtennünk, mint télen. Használjuk ki ezt a természetes alkalmazkodást, és jelentősen diverzifikáljuk étrendünket. Ez nemcsak a fogyást könnyíti meg, de a májunknak is jelentősen segít.
Maga a zsírosodás, különösen a korai stádiumban, általában nem okoz súlyos károkat. Ha azonban súlyosbodik, komoly májkárosodáshoz vezethet, a fibrózistól a májzsugorig. Ez utóbbi a máj leállásához vezethet.
Mint a legtöbb betegség esetében, itt is a megelőzés a legfontosabb. Ez az egészséges táplálkozásból áll, amely naponta legalább öt adag gyümölcsöt és zöldséget, legalább három marék extra rostot, hetente legalább 150 perc aktív testmozgást és sok alvást jelent.
A máj eltávolítja a mérgező anyagokat a vérkeringésből, biztosítja az optimális vércukorszintet, megakadályozza a véralvadást, és több más fontos funkciót is ellát. Ha megterheljuk helytelen étkezéssel, elősegítük a zsírosodást. (Zdravie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.