Naptár szerint itt a tavasz, s vele a tavaszi nagytakarítás. Ki lehet dobni a télen felgyűlt kacatokat, fölöslegessé vált limlomot. Vagy éppen ellenkezőleg: önelégülten szemlélni, mivel gyarapodtak az elmúlt hónapokban szerzeményeink. Kár volna tagadni: mindenki gyűjt valamit.
Mindenki gyűjt valamit...
A „tavaszi seregszemle“ talán a filatelistánál a legkönnyebb: egy-két bélyegalbumot könynyebb leporolni, mint a több száz darabból álló vasaló- vagy petróleumlámpa-gyűjteményt. Kevesebb vesződség kordában tartani a numizmatikus érméit, mint a bibliofil könyvritkaságokat.
„Mutasd meg a gyűjteményedet, s megmondom, ki vagy!“ Ebben is lehet valami, csak látni kell Bárdos András ólomkatonáit, a vendéglátós Láng György spárgagyűjteményét, Wolf Géza újságíró újságjait (mindegyik lapnak csak az első számát gyűjti, de akkor is), továbbá a szenvedélyes világutazó térképeit, a zenebarát 1500 CD-jét, a vénlány nippjeit és csipketerítőit.
Közismert személyiségeknek a gyűjtőszenvedélye is közismert. A nyelvművelés atyja, Lőrincze Lajos professzor bicskákat gyűjtött, Koncz Gábor színésznek híres késgyűjteménye van. Vizi E. Szilveszter akadémikus öreg könyveket gyűjt a XVI-XVII-XVIII. századból, de könyvtárában Ady Endre, József Attila és Ignotus Pál több művének első kiadását is őrzi.
Olykor közszemlére is bocsátja magángyűjteményét egy-egy büszke tulajdonos. Borus Ferenc negyven évvel ezelőtt gyűjtögetni kezdett lámpáiból így lett idegenforgalmi látványosságként is jegyzett lámpamúzeum a magyarországi Zsámbékon.
A nagy lábon élő ember gyűjteménye gyarapításában is nagyvonalúbb. Megteheti. Az egykori amerikai énekes-színész világsztár, Frank Sinatra két, miniatűrökkel díszített Fabergé-dobozáért, amelyeket állítólag az utolsó orosz cár birtokolt régebben, egy műkincsaukción 140 ezer, illetve 120 ezer dollárt fizettek. A Queen együttes művészettörténeti diplomát szerzett sztárja, a néhai Freddy Mercury a rock legnagyobb műgyűjtőjeként halt meg. A műfaj élő legendája, Elton John hol szemüvegeket, hol antik bútorokat gyűjt. Ha rájuk unt, rövid úton megszabadul tőlük: a brit popsztár legutóbb kétmillió euróért árvereztette el lakberendezését.
A sztárság gyűjtésre is kötelez. A bulvárlapok fontos értesülésként osztják meg hálás olvasóikkal, hogy például Bill Cosby parasztbútorokat és afrikai népművészeti tárgyakat gyűjt, Michael Douglas indiai népművészeti tárgyakért és antik bútorokért, Madonna Picasso-képekért, Barbara Streisand az art nouveau-ért és az art decoért lelkesedik, Richard Gere híres fotóművészek képeit gyűjti, Harrison Ford az impresszionistákat kedveli, Sylvester Stallone nehezen áll ellen a régi mestereknek, Steven Spielberg filmrendező pedig képregényeket gyűjt, s nagyon szereti Walt Disney eredeti rajzait.
Sztárság és sznobság portáját könnyen átléphető, ingatag kerítés választja csak el. Kim Basinger a kaliforniai Malibuban lévő házát tíz kutyával, tíz macskával és hatvan gumikacsával (!) osztja meg – lelke rajta. A csinos filmcsillag honfitársain csattan Leopold Fechtner élce is: „Rembrandt hétszáz képet festett, és mint a hétezer festménye amerikaiak gyűjteményeiben található.“
Gyűjtsön azonban bárki bármit is, ha örömét leli kollekciója gyarapításában és rendezgetésében, már nem annyira üres az élete, mint a gyűjtőszenvedélyt nem ismerő embertársaié.
Van, aki aforizmákat gyűjt. ĺme, egy ide vágó (Steven Wright tollából): „Nekem van a világon a legnagyobb gyűjteményem tengeri kagylókból. Ezeket a világ tengerpartjain szétszórva tárolom. Talán már láttál belőle néhányat.” (m-press)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.