A járvány idején a nem Covid-19-ben szenvedő betegek ellátása szinte teljesen leállt. Mikor kerülhet ismét sor a tervezett műtétekre? Hány személynél maradt el a súlyos betegség diagnosztizálása a pandémia alatt?
Mikor kerülhet sor a járvány miatt elhalasztott műtétekre?
A járvány idején elsősorban a Covid-19-ben szenvedő betegek kaptak orvosi ellátást. A tervezett műtéteket fokozatosan törölték, és csak azokat a betegeket operálták meg, akiknél elkerülhetetlen volt a beavatkozás. Az aneszteziológusokat, akik nélkül nem lehet műtétet végezni, szinte egyik napról a másikra áthelyezték a Covid-osztályokra.
A legtöbben a preventív vagy egyéb kivizsgálásokon sem vehettek részt. Az egyik egészségbiztosító becslései szerint körülbelül 6 500 onkológiai beteget és hihetetlenül sok, 100 ezer szív- és érrendszeri betegségben szenvedő beteget nem sikerült egy év alatt diagnosztizálni a járvány miatt. Emberek ezrei ezért nem is gyanítják, hogy rákban vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvednek.
Mi a helyzet a tervezett műtétekkel?
A egészségbiztosítók adatai szerint több mint felével csökken a kórházi felvételek száma. Például a csípő- és térdízületek tervezett műtétek végzését néhány kórházban teljesen leállították. A pandémia ideje alatt például egyetlenegy endoprotézises műtétet sem jelentettek a biztosítótársaságnál.
A Dôvera egészségbiztosító adatai szerint az ellenőrzött kórházakban az ilyen műtétekre várók száma 54%-kal, a várakozási idő pedig 24%-kal nőtt. A sebészeten, a nőgyógyászaton, az urológián, a fül-orr-gégészeten és az ortopédián a kórházban fekvő betegek száma több mint 38%-kal csökkent a járvány alatt.
Mennyi ideig tart, amíg a kórházak felzárkóznak?
Marian Faktor, a Dôvera munkatársa reméli, hogy a helyzetet egy éven belül sikerülhet stabilizálni. Főleg az onkológiai, a szív- és érrendszeri betegségekre kell helyezni a hangsúlyt. „De nem tudjuk, mi következik a világjárvány harmadik hullámának idején, amely érkezését tényként kell kezelnünk” – mondta. Megjegyezte, lehet, hogy az első két hullámból tanultunk, és rugalmasabbak leszünk.
A járvány egyetlen pozitívuma, hogy csökkent az influenzások, a náthások és a mandulagyulladásban szenvedők száma, valamint az, hogy sokkal többen oltatták be magukat influenza ellen. Faktor úgy véli, a járvány és a megelőző vizsgálatok hiánya azt igazolja, hogy nagy szükség van a preventív kivizsgálásokra, különösen a vastagbél-, a méhnyak- és az emlőrák szűrővizsgálatára. Akiket behívnak rákszűrésre, feltétlenül menjenek el – tanácsolja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.