Igen, vannak gyerekek, akiket nehéz megtanítani, de nem ez a jellemző. Én hármat neveltem fel, és mindegyik szereti a könyvet. Pici koruktól mesén nőttek, ha jók voltak, mese volt a jutalom. Óvodás koruktól könyvből olvastam nekik, s elmondtam, beléjük neveltem, milyen jó lesz, ha majd ők fognak olvasni nekem.
Miért nem tud a gyerek olvasni? Ki a felelős?
Azért hozakodtam elő a példámmal, hogy bizonyítsam, nem egyedül az iskola hibás abban, ha a gyerekek nem tudnak olvasni. De hogy az egyszeregyet sem tudják, az már bizony nem a szülőnek róható fel. Mert hogy zsebben a számológép, az valóban nagy segítség, de mit ér, ha a fej üres? Olyan ez, mintha az ennivaló is csak a zsebünkben volna. Meddig bírnánk ki vele? Most rengeteg mindent tanulnak a gyerekek, és rengeteg mindent felejtenek. Az unokáim, ha beszélgetünk, gyakran megkérdezik erről-arról, hogy honnan tudom. Hát az iskolában tanultam. És ők csak csodálkoznak, hogy még mindig emlékszem rá, mikor ők már azt sem tudják, amit a múlt héten vettek. Jó volna, ha valaki tudatosítaná, a kevesebb gyakran többet jelent.
Még van, ami nem tetszik nekem a mai pedagógiában, mégpedig, hogy nem szabad büntetni. Mi úgy nőttünk fel, hogy ha rosszak voltunk, kikaptunk, ha jók voltunk több szeretetet kaptunk. Én is így neveltem a gyerekeimet. Ma pedig... Büntetni nem lehet, a szeretet helyett meg könnyebb ajándékokat adni. Pedig nincsen semmi különös, semmi furcsa a mai nemzedékben, a gyerek mindig is olyan volt, hogy inkább a rosszat szerette csinálni. Mégis minden felnőtt azokra a tanítókra emlékszik vissza jó szívvel, akik szigorúak voltak, azokat pedig, akiket ők is átvertek az iskolában, már el is felejtették. Hát nem érdekes?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.