Megismétlik a japán őssejtkutatási kísérletet

Tokió |

<p>Szigorú ellenőrzés alatt kell megismételni azokat a kutatásokat, amelyek igazolják az úgynevezett STAP-sejtek létezését - emelte ki a Kyodo japán hírügynökségnek és más japán hírközlő szerveknek adott interjújában Takeicsi Maszatoshi, a japán Riken Fejlődésbiológiai Központ igazgatója.</p>

"Olyan környezetet kell biztosítani, amelyben egyáltalán fel sem merülhet a manipuláció" - hangsúlyozta az igazgató azt követően, hogy a Riken központ működésének vizsgálatával és reformjával megbízott bizottság a minap közétett jelentésben azzal a radikális javaslattal állt elő, hogy kobei székhelyű központot oszlassák fel, vezetőit menesszék, mert nem tudták megakadályozni azt, hogy egyik kutatójuk manipulálja a világ legjelentősebb tudományos folyóirataiban közzétett úttörőjellegű őssejtkutatásainak eredményeit.

A Nature és a Science című folyóiratokban januárban japán és amerikai kutatók arról számoltak be, hogy olcsó és gyors eljárást fejlesztettek ki az embrióéhoz hasonló őssejt előállítására. A kísérletben újszülött egerek vérének sejtjeit külső "stressznek" (savasabb kémhatású környezetnek) tették ki és azok pluripotens sejtekké váltak. A ilyen eljárással keletkezett őssejtet a módszer (stimulus-triggered acquisition of pluripotency) nyomán STAP-sejtnek nevezik. Az új eljárás a személyre szabott gyógyítás új korszakát jelentheti, olcsóbbá, gyorsabbá és biztonságosabbá teheti az őssejtek előállítását - írták tanulmányukban. 

Hamarosan kétségek merültek fel a tanulmány hitelességét illetően és a Riken központ vizsgálatot indított, amely megállapította, hogy hamisak a tanulmány egyes részei és a valótlan adatokért a kutatás vezető szerzőjét, Obokata Harukót terheli a felelősség. Az intézet szerint a tanulmányban feltüntetett két felvételsorozatot a DNS-töredékekről vagy manipulálta, vagy meghamisította Obokata azzal a céllal, hogy javítsák az eredmények bemutatását.

Obokata Haruko június elején belegyezett abba, hogy visszavonja érintett tanulmányát. A 30 éves kutatónő elismerte, hogy a tanulmányában szereplő képeken változtatott, ám ragaszkodik ahhoz, hogy az állatkísérletekben sikeresen előállítottak STAP-sejteket több mint 200 alkalommal.

Amikor a STAP-sejtek létezéséről kérdezték, Takeicsi igazgató annak a véleményének adott hangot, hogy "az adatok elemzése és más közvetett bizonyítékok nem támasztják alá a STAP-sejtek létezését". Hozzátette azonban, hogy ezek az eredmények még nem vésők, és a STAP-sejtek létezésének valódiságát tudományos kísérletekkel kell igazolni, amelybe be kell vonni Obokatát is. Közölte azt is, hogy nem áll szándékában távozni posztjáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?