Mások élete jobban érdekel

Nyugat-Európában már jól bevált recept a Big Brother, sok helyen már a harmadik szezonját éli. Az alapötlet egyszerű: zárj össze egy házba embereket, kamerázd be, ajánlj fel magas nyereményt az utolsó embernek, és közvetítsd a tévében, hogy mit kezdenek egymással a játékosok.

A kamera az intim pillanatokban is figyelinternetfotóSzámos szociológus és médiakutató foglalkozott már a reality show-k óriási népszerűségével, és sokan jutottak arra a megállapításra, hogy a mások életébe való folyamatos belátás, a kíváncsiság, a „kukkolás” lehetősége, valamint az ilyen jellegű helyzetekben törvényszerűen kialakuló konfliktusok vagy éppen szerelmek bizony nagyon is érdeklik a nézőket. Ez a fajta műsor még sehol nem bukott meg, így a Big Brother mára több, mint egy játék, a produkció óriási üzletté nőtte ki magát.

Miközben sok embernek már Nyugaton is szinte a könyökén jönnek ki a BB szereplői – hiszen egy-egy széria alatt a bulvársajtó és a magazinok kedvenc és hálás témája a ház és a benne történtek – vannak akik még többet akarnak. Nem elégszenek meg azzal, hogy megnézzék a napi összefoglalókat, hanem mindent látni és hallani akarnak, szinte már függővé válnak a szereplők életétől. Ha ez így van, akkor viszont máris megvan az a piac, amelytől pénzt lehet kérni a különféle extra szolgáltatásokkal: kulisszatitkokkal, plusz képekkel és információkkal, illetve újabban már magáért az interneten látható online közvetítéssel is. A különféle televíziók eltérő módon oldották meg ezt a kérdést: a német változatban az úgynevezett „integrált adás” (ami az éppen a rendezők által fontosnak vélt történéseket mutatta) ingyenes volt, a további kamerák eléréséért azonban már fizetni kellett. Az angol 4-es csatorna pedig az első két évben ingyen adta az online közvetítést, idén azonban már pénzt kértek a ház titkaiért. Bármekkora is volt az első felháborodás az üggyel kapcsolatban, az első néhány hétben nézők ezrei valósággal boldogok voltak, hogy havi 10 fontot (kb. 700 korona) kifizethettek azért, hogy mindig tudják mi történik kedvenceikkel.

Óriási népszerűsége van a műsorhoz kapcsolódó internet oldalaknak is, amelyekre viszonylag könnyen lehet sok hirdetést eladni, ami további bevételeket hoz a konyhára. Felmérések szerint miközben az Egyesült Királyságban egy átlagos internetfelhasználó két percnél kevesebbet tölt egy-egy weboldalon, a Big Brother angol oldalán átlagosan tíz percet töltött el egy-egy látogató. A hivatalos oldal átlag napi 4 millió oldalletöltést ért el (ennyit itthon a vezető hírportálok sem sokszor tudnak elérni). A műsorban kibontakozó veszekedések és szerelmi jelenetek környékén természetesen jóval erőteljesebb volt a látogatottság.

A műsort gyártó Endemol adatai szerint a Big Brother közönsége évről-évre növekszik, 2002-re 50 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, ami jóval meghaladja a cég eredeti terveit. Ezek az adatok arra ösztökélik az Endemolt, hogy a létező összes csatornán eljutassa a Big Brother eseményeit a nézőkhöz, ami jó alapot teremthet a fizetős, 24 órás közvetítés elterjesztésére is. A jövő valószínűleg a két részre osztott információáramlás lesz: az infók egy részét ingyen, az érdekesebb dolgokat pedig pénzért lehet majd elérni. A fizetős közvetítés bevezetése előtt az Endemol tervezői számoltak az internetfelhasználók felháborodásával, ez azonban hamar elült. Az alapgond az, hogy az internetezők hozzászoktak ahhoz, hogy szinte minden ingyen elérhető a hálón. Azonban a rajongás mégis erősebbnek bizonyul, és mind többen nyitják ki pénztárcájukat azért, hogy folyamatosan nyomon követhessék a szereplőket.

A reality show-k, így a Big Brother másik nagy technológiai sikere az SMS-hírek és -szavazások voltak. 2002-ben az előző évhez képest a szavazatok száma 52 százalékkal emelkedett, az SMS szavazatok aránya azonban az első hét 2%-ához képest a hatodik héten már 30%-osra nőtt. A mobiltelefon tulajdonosok számára élő hangadás is elérhető, amelyet várhatóan a most bevezetés alatt álló MMS technológiával is kombinálnak majd. Mindezek természetesen emelt díjas számokon bonyolítva további bevételeket jelentenek a műsor készítőinek.

Az Endemol véleménye szerint jól működő és hamar népszerűvé váló precedenst teremtettek a televízióműsorokhoz kapcsolódó fizetős szolgáltatások bevezetésével, és úgy vélik: hamarosan sok hasonló jellegű követő jelenik majd meg az internet tengerében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?