<p>Hárman haltak meg hétfő estig a Brit-szigeteken átvonuló Ophelia hurrikán okozta balesetekben. Az óránkénti 120-150 kilométeres sebességű széllökésekkel kísért trópusi vihar miatt százezrek maradtak áram nélkül.</p>
Már három áldozatot követelt az Ophelia hurrikán a Brit-szigeteken
Az ítéletidő mindhárom áldozata Írországban vesztette életét. Egy nő és egy férfi akkor halt meg, amikor autójukra fát döntött az orkán, egy férfi pedig egy kidőlt fa eltávolításával próbálkozott, amikor saját láncfűrészétől halálos végkimenetelű sérülést szenvedett.
Az ír és a brit hatóságok hétfő esti beszámolói szerint az Ír Köztársaságban 360 ezer, Észak-Írországban 1300, Walesben hozzávetőleg négyezer kereskedelmi és lakóingatlanban nem volt áram.
Az Azori-szigetek irányából északkelet felé tartó hurrikán a korábbi hármas fokozatról egyes fokozatúvá szelídült az Atlanti-óceán hűvösebb északi vizei felett, és szakértők szerint a szárazföld fölé érve fokozatosan tovább gyengül, de az ír és az észak-írországi hatóságok ennek ellenére a legmagasabb szintű, vörös riasztást adták ki a sziget egész területére.
Hétfőn Írországban és Észak-Írországban az összes általános és középiskola zárva maradt. Észak-Írországban délben bezártak a bíróságok is.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"290992","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"3340","style":"width: 600px; height: 377px;","title":"A Szahara sivatagból felkapott homoktömeg mély szürke színbe borította az égboltot London felett","typeof":"foaf:Image","width":"5310"}}]]
Skóciában, amelynek északi térségei várhatóan szintén a vihar útjába kerülnek, a második legmagasabb, sárga riasztási szint van érvényben.
130 járatot töröltek
A Nagy-Britanniából Írországba és Észak-Írországba közlekedő kompjáratok jelentős részét hétfőn leállították, a dublini repülőtéren 130 járatot töröltek. Az észak-írországi főváros, Belfast két repülőtere azt javasolta, hogy az utazók ellenőrizzék, indul-e járatuk.
Elhalasztotta hétfőre tervezett belfasti látogatását Bill Clinton volt amerikai elnök, aki az észak-írországi belpolitikai patthelyzet feloldásában kíván segédkezni a pártok közötti közvetítéssel.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"290993","attributes":{"alt":"","author":"SITA/AP-felvétel","class":"media-image","height":"3248","style":"width: 600px; height: 367px;","title":"Baljós árnyak a London Eye felett","typeof":"foaf:Image","width":"5310"}}]]
Sárgás-vöröses égbolt
A londoni védelmi minisztérium közölte, hogy a brit hadsereg három zászlóalját készenlétbe helyezték, arra az esetre, ha a közeledő ítéletidő bárhol komolyabb incidenseket okozna, de a helyi hatóságoktól egyelőre nem érkezett konkrét segítségkérés.
Az Ophelia a legkeletibb hurrikán, amely az atlanti hurrikánszezonokról szóló tudományos adatgyűjtések kezdete óta valaha is kialakult.
Rendkívül erőteljes déli légáramlása az orkánnal és az esőzésekkel együtt trópusi levegőt és szaharai homokot is hozott: hétfőn Nagy-Britannia középső és délkeleti térségeiben 22-23 fok meleg volt. Az átlagos októberi hőmérsékleti maximum 15 fok.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"290990","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"3648","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"5472"}}]]
A Szahara sivatagból felkapott homoktömeg hétfő délután mély sárgás-vöröses színbe borította az égboltot Anglia felett. A ritka természeti jelenséget a legerősebben Londonban és a déli országrészekben lehetett érzékelni.
30 évvel a Nagy Vihar után
Az Ophelia napra pontosan 30 évvel az utóbbi három évszázad legpusztítóbb nagy-britanniai vihara után érkezett.
Az azóta is csak Nagy Viharnak nevezett természeti csapás 1987. október 16-ának hajnalán tört be Nagy-Britanniába az Atlanti-óceánról, 180-200 kilométeres széllökésekkel. A vihar 18 halálos áldozatot, 15 millió kidöntött fát, több százezernyi elsodort háztetőt, több tízezer összetört járművet hagyott maga után.
Ez volt 1703 óta a legsúlyosabb időjárási katasztrófa Nagy-Britanniában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.