Régészekből és mérnökökből álló kutatócsoport indul az egyiptomi asszuáni gát szudáni testvérét jelentő Merowe duzzasztógát leendő helyszínére, hogy megismerjék és megmentsék az építési terület régészeti kincseit.
Magyar ásatások a Nílusnál
A szudáni Merowe-gát projekt méreteiben a híres asszuáni gát építéséhez hasonlítható: hatására a Nílus-völgyben a Nasszer-tóhoz hasonló új tó születik majd, elnyelve Alsó-Núbiát, számtalan falujával (hozzávetőlegesen 50-60 ezer embert költöztetnek át), romvárosaival és pótolhatatlan régészeti lelőhelyeivel.
A szudáni kormány 2002-ben tett közzé nemzetközi felhívást a veszélyeztetett terület régészeti örökségének megmentésére. A 160 kilométer hosszúságú Nílus parti zónában több mint kétezer lelőhely található. „Az őskortól a keresztény kultúráig, 60-70 ezer év régészeti emlékeit tárhatjuk itt fel” –mutatott rá a lelőhely különlegességére Lassányi Gábor régész, egyiptológus. A kutatócsoport tagjai önkéntesként, „szerelemből” vállalták a feltárást. Az expedíció költségei azonban még így is körülbelül 20 millió forintra rúgnak, és a teljes összegre eddig nem sikerült támogatókat találni. A kutatócsoport által feltárt leletek egy része Magyarországra kerül majd, a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményét gazdagítva. (NaGeo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.