<p>Az űrrepüléseket irányító orosz központnak továbbra sem sikerült kapcsolatot teremtenie a tengelye körül forgó Progressz teherűrhajóval, amelynek a Nemzetközi Űrállomáshoz dokkolásáról már lemondtak a szakemberek - jelentette szerdán az Interfax orosz hírügynökség.</p>
Lemondtak a teherűrhajó Nemzetközi Űrállomáshoz dokkolásáról
Korábban azt írta a hírügynökség, hogy a Moszkva környéki Koroljovban lévő irányítóközpont szakemberei tovább próbálkoznak a kapcsolatteremtéssel, hogy "többé-kevésbé ellenőrzötten és biztonságosan lehozzák" a Föld körüli pályáról az egyebek közt üzemanyagot, oxigént, élelmiszert - összesen két és fél tonna hasznos terhet - szállító orosz teherűrhajót. Az űreszközt a Csendes-óceánba süllyesztenék el, az úgynevezett űrtemetőbe.
Időközben azonban a Rosszija 24 állami hírtelevízió azt jelentette, hogy a földi irányításnak nem sikerült ellenőrzése alá vonni a Progresszt, így nem tudják ellenőrzött módon azt lehozni a Föld körüli pályáról. Egy név nélkül nyilatkozó forrás szerint a szakemberek elismerték, hogy a helyzet kilátástalan.
Szergej Talalaszov, az orosz irányítóközpont szóvivője délelőtt még azt közölte a Rosszija 24 állami hírtelevízióval, hogy korai lenne a teherűrhajó elvesztéséről beszélni.
A Progressz jelenleg igen gyorsan, ellenőrizhetetlenül forog saját tengelye körül, egy fordulatot néhány másodperc alatt tesz meg. A Szojuz hordozórakéták nem a kijelölt keringési pályára vitték fel az űrhajót, és nem nyílt ki minden antennája sem. A forgás miatt a működő antennák nem irányulnak folyamatosan a Földre.
Az Interfaxnak név nélkül nyilatkozó illetékes azt mondta, ha az irányítóközpont szakembereinek nem sikerül megteremteni a kapcsolatot a Progresszel, akkor az valószínűleg május első hetében az északi és a déli 52. szélességi fokok között zuhanhat vissza a Földre. Más forrás szerint a zuhanásra május 3-án vagy 4-én lehet számítani.
Orosz sajtójelentések szerint a Nemzetközi Űrállomás (ISS) lakói 3 hónapra elegendő oxigénnel, üzemanyaggal és élelmiszerrel rendelkeznek, és a korábbi híradásokkal ellentétben az a második világháborús zászlómásolat is a fedélzeten van, amelyet a náci Németország felett aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából vittek fel az űrbe a jelenlegi legénység tagjai március végén.
Nemrég az amerikai Dragon űrhajó is vitt tartalékokat az ISS-re. Orosz biztosítási cégek vezetői mintegy 5 milliárd rubelre (körülbelül 27 milliárd forint) teszik a Szojuz hordozórakéták értékével együtt a Progressz várható elvesztése miatti kár nagyságát. Egy űrhajó felbocsájtása önmagában 80-90 millió dollárba (mintegy 22-26 milliárd forint) kerül.
A Progressz M-27M jelzésű űrhajót közép-európai idő szerint kedden reggel 8 óra 10 perckor indították útnak a kazahsztáni Bajkonurból a Nemzetközi Űrállomáshoz, amelyhez hat óra múlva csatlakoznia kellett volna. A felbocsájtás után nem sokkal kiderült, hogy az irányítóközpont nem kapott jeleket a teherűrhajóról, és a Szojuz hordozórakéta magasabbra vitte a Progresszt, mint kellett volna, a harmadik fokozat működésében fellépett hiba miatt. Az okokról még nem tájékoztattak.
A kazahsztáni Bajkonurban úgy látják, hogy a Progressz sikertelensége miatt csúszhat az újabb Szojuz rakéta ISS-re indítása, amit május 26-ra terveztek. A hordozórakéta vinné el az űrállomásra annak új legénységét. A háromfős csapatban egy orosz, egy japán és egy amerikai űrhajós indulna az űrállomásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.