Láss világot, tanulj külföldön!

Egyre több frissen felvett vagy már tapasztalt hallgató gondol arra, hogy nemzetközi tapasztalatokkal – külföldi tanulmányokkal, hosszabb-rövidebb ideig tartó programok látogatásával – értékesebbé tehetné diplomáját. Mire érdemes figyelni a tervezgetés során?

A külföldi tanulmányok elsősorban azok számára ajánlhatóak, akik nem ijednek meg a saját árnyékuktól, és jól felismerik a különféle helyzetekben rejlő lehetőségeket. A nemzetközi tapasztalatok megszerzéséhez elsősorban szociális készségek, a társas világban való eligazodás ügyessége szükséges. Ezeket a területeket egyben fejleszti is a hosszabb-rövidebb ideig tartó külföldi tartózkodás. A határokon túli mindennapok során a kommunikációs képesség, a szervezői képesség és kitartás a legkeresettebb tulajdonságok a siker érdekében.

Növeli a tanulmányi időt a külföldön töltött időszak

A tapasztalatok szerint a hallgatók többsége a képzése második szakaszában keresi a külföldi tanulmányok lehetőségét. Jelenleg a más országokban töltött idő az esetek többségében a tanulmányi időszak kitolódásával jár, de a bolognai folyamat egyik örvendetes fejleménye, hogy a külföldön szerzett kreditek jelentős része beszámítható a hazai tanulmányi kötelezettségbe. A kedvenc célpontok Magyarország, Nagy-Britannia, az USA, Franciaország – de a különféle szakok szerint is megfigyelhető a hallgatók választási preferenciája: gazdaságtudományi képzések tekintetében Ausztria, Hollandia, Svájc vezeti a listát, a műszaki tudományok között Németország, Spanyolország, Svédország számít kiemelt célpontnak a nemzetközi statisztikák szerint.

Időben kezdd a tervezést!

A szakmai gyakorlat, külföldi képzés vagy részképzés megszervezése időigényes feladat. Tapasztalatok szerint egy-másfél év is szükséges lehet az alapos előkészítéshez. A tájékozódást minden esetben a célország központi diáktájékoztató rendszerének segítségével érdemes kezdeni, illetve megkeresni a partnerország hazai csereszervezeteinek kapcsolatait. Jó kiindulási pontot jelentenek a különféle kultúrintézetek, nagykövetségek, illetve non-profit szervezetek, amelyek a diákcserével foglalkoznak.

A teljesség igénye nélkül néhány lehetőség pl. a németországi képzési lehetőségekkel kapcsolatban a DAAD, német külügyminisztérium, vagy Nagy-Britanniával kapcsolatban a British Council, francia lehetőségekkel összefüggésben a Francia Intézet kínálatát érdemes tanulmányozni. A képzési követelményekkel és lehetőségekkel összefüggésben az Európai Unió Ploteus portáljának kínálata fontos startkő lehet. A képzőintézmények vagy gyakorlati helyek kínálatának felsorolásából kiszemezgethető, milyen intézményeket érdemes választania az érdeklődőknek, milyen feltételek mellett vehetnek részt a képzési programokban. A hétköznapi életben való eligazodást segítő információkkal a www.lonelyplanet.com oldalain is találkozhatnak az érdeklődők.

(felvi.hu) (Holnap folytatjuk.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?