Lakáscélú megtakarítások 2020-ban

lakáshitel

A mai fiatal generáció sokat küszködik, amikor elérkezik a nagybetűs élet kapujába. Nemcsak próbálja önmagát megtalálni a munkaerőpiacon, de mindeközben azon gondolkodik, hogy hol – és ami még fontosabb –, hogyan éli majd le az életét?

A legtöbben ilyenkor még továbbtanulnak és az ideiglenes állapot miatt albérletben húzzák meg magukat, de sokszor ez a helyzet később sem változik. Valljuk be, a magas bérleti díjak miatt ez a megoldás korántsem komfortos, hiszen sokkal jobb volna ezt az összeget egy saját lakás megvásárlásába vagy fenntartásába invesztálni. Hogyan tudnád ezt megvalósítani? Tudj meg többet cikkünkből a lakástakarék-pénztárakról!

A lakáskassza jelentősége napjainkban

Az elmúlt évtizedekben végbemenő társadalmi struktúraváltozásnak számos következménye közül az egyik, hogy megszűnt a többgenerációs együttélés és az ebből adódó támogatás, megnőtt a továbbtanulási vágy, ebből kifolyólag pedig kitolódott az önállósodási korhatár is. Amíg korábban a felmenők gondoskodtak a fiatal és friss házasságot kötő gyermekeik lakás– vagy házvásárlásáról, manapság csak akkor beszélhetünk ilyen korai külön költözésről, ha a családban megöröklünk egy ingatlant. Ha ez nem történik meg, akkor az otthonteremtés más alternatíváit kell sorra venni.

A legfontosabb tudnivalók

A lakásvásárlásban segítséget nyújthatnak a különböző hitelkonstrukciók, de a legtöbben a biztosabb utat keresik, mint amilyenek a lakástakarék-pénztárak. A lakáskassza ugyanis nem hitel, hanem egy megtakarítási forma, amely könnyíti a saját egzisztencia kialakítását. A lakástakarék-pénztárak egyszerű módon működnek, a szerződéskötés után nincs más dolog, mint havonta fizetni a fixen meghatározott összeget, egészen addig, amíg a futamidő tart. Hazai viszonylatban a lakáskassza-betétek minimum értékhatára 5000 Forint, míg maximálisan általában 20.000 Forint, a futamidő hossza pedig 4-10 év közé datálható.

A lakástakarék segítségével összegyűjtött összeg több módon is felhasználható, ennek értelmében, akkor is érdemes ilyen módon spórolni, hogyha a lakásvásárláson túl szeretnél:

  • építkezni,
  • házat felújítani,
  • lakást kibővíteni,
  • korszerűsíteni,
  • vagy lakáshitelt kiváltani.

A lakástakarék-pénztárak átalakulása

A lakáskasszák az egyik legkorszerűbb spórolási lehetőségnek számítottak, egészen 2019 októberéig, amikor megszűnt a megtakarítási formához járó állami támogatás. Mivel a lakásszámlák legnagyobb előnyét ez a kiegészítő összeg jelentette – ami gyakorlatilag egy ajándékként járt a megkötött szerződéshez –, ezért 2020-ra érdemes még tudatosabban utánajárni a lehetőségeknek. Az állami támogatás a befizetett fix összeg értékétől függött, de még így is jelentős többletet nyújtott a takarékoskodók számára. A pénzintézmények ezt a kiesést jelenleg a számlanyitási díj elengedésével és a különböző bónuszokkal próbálják pótolni.

Amit tudnod kell a magyarországi lakástakarék-pénztárakról

Magyarországon korábban négy intézménynél köthettél lakástakarék-szerződést (AEGON, ERSTE, OTP és Fundamenta), azonban 2020-ra a lehetőségeid száma kettőre redukálódott. Az AEGON-nal kötött lakásszerződéseket 2019 októberében az ERSTE Bank vette át, míg az OTP ugyan továbbra is kiszolgálja meglévő ügyfeleit, azonban 2019. november 1-jével nem vállal több lakásszerződést.

Jelenleg tehát az ERSTE-nél, illetve a Fundamentánál van lehetőséged takarékoskodni, ahol az alapvető jellemzők mindkét esetben megegyeznek. A lakástakarék által félrerakott végleges összeg a fixen befizetett betétből és a betéti kamatból tevődik össze, azonban ha ennek értéke nem megfelelő számodra, kiegészítheted egy kedvező lakáskölcsönnel is. A futamidő és a betét értékében azonban már találkozhatsz minimális eltérésekkel:

ERSTE: a futamidő kiválasztásában flexibilisebb kínálattal rendelkezik, ugyanis 4-5-6-7-8 és 10 évre is igényelhető a megtakarítás, azonban a maximálisan befizethető betét összege nem haladhatja meg a havi 20.000 forintot.

Fundamenta: ebben az esetben a hátrány éppen a másik előnyéből származik, miszerint kizárólag 6 vagy 9 évig van lehetőség spórolni. Ennek kompenzálása azonban, hogy egy sokkal magasabb összeggel, akár 40.000 forinttal is támogathatod a későbbi lakáscélok megvalósítását.

A jó döntés legfontosabb tényezői

Legyen szó hitelről vagy megtakarításról, a bankok ajánlatai mindig számos kérdést felvetnek az emberek fejében. Ezek között a legfontosabb, hogy azt képesek legyünk megválaszolni, hogy nekünk valóban megéri-e a kiszemelt pénzügyi konstrukció? Megfelelő és pontos válasz általánosságban ugyan nem, de jó döntés annál inkább létezik.

Ha körültekintően utánajársz a speciális lakástakarék-pénztár fontos tényezőinek, azaz 1) a hozam nagyságának /EBKM/, 2) a maximálisan összegyűjthető összeg értékének, 3) a számlanyitási díjnak, 4) a szerződés kondícióinak –, akkor biztos lehetsz a megfelelő választás sikerében. Ha még így sem vagy biztos önmagadban, használd az online elérhető lakástakarék-kalkulátorokat vagy kérd pénzügyi szakértő segítségét!

A cikk szponzorált linket tartalmaz

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?