Kovács László az EU-biztos

Kovács László külügyminisztert jelöli a kormány az EU kormányának is nevezett Európai Bizottság magyar tagjának. A kérdésről tegnap egyeztettek a parlamenti pártok. A koalíció tagjai támogatták Kovács jelölését, az ellenzéki pártok mást támogattak. A jelenlegi biztos, Balázs Péter mandátuma novemberben jár le.

Kovács László külügyminisztert jelöli a kormány az EU kormányának is nevezett Európai Bizottság magyar tagjának. A kérdésről tegnap egyeztettek a parlamenti pártok. A koalíció tagjai támogatták Kovács jelölését, az ellenzéki pártok mást támogattak. A jelenlegi biztos, Balázs Péter mandátuma novemberben jár le.

Kovács László jelölését Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője négypárti egyeztetés után jelentette be. A koalíciós pártok támogatják a jelölést – közölte Lendvai és Eörsi Mátyás szabad demokrata ügyvivő. Lendvai elmondta: azért nem Balázs Péter jelenlegi EU-biztos mandátumának meghosszabbítása mellett döntöttek, mert Balázs elsősorban diplomata és nem politikus. Szájer József, az Európai Néppárt fideszes alelnöke és Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője Kovács helyett Barsiné Pataky Etelka jelölését támogatta. Kovács jelöléséről a mai kormányülésen döntenek. Az EU-biztosokat a mindenkori kormányok jelölik, így az ellenzék legfeljebb véleményezheti a jelöltet, vétójoga nincs. A jelölteket azonban az Európai Bizottság (EB) elnöke előterjesztése után az Európai Parlament (EP) szavazza meg. Visszahívásáról is csak ez a testület dönthet. Ez azt jelenti, hogy egy magyarországi kormányváltás esetén nem lehet hazahívni a biztost, akinek megbízatása öt évre szól. ĺgy ha 2006-ban nem az MSZP alakítana kormányt, akkor is Kováccsal kell majd együttműködnie a leendő magyar vezetésnek.

Kovács László kinevezéséről nem akart nyilatkozni, ahogy a miniszterelnök sem találkozott az újságírókkal az ülés után, Gulyás Erika kormányszóvivő pedig a mai kormányülésig nem kívánt nyilatkozni. Lendvai Ildikó Kovács jelölésével kapcsolatban azt mondta: az MSZP három kritériumot támasztott a kinevezendő jelölttel szemben és Kovács mindhárom kritériumnak megfelel. „Olyan embert kellett találni, aki az EU-ban otthon van, az európai uniós politikában nagy gyakorlatot és elismertséget szerzett” – tette hozzá. A szocialisták második kritériuma az volt, hogy a jelölt értsen egy olyan fontos szakterülethez, amely az unió életében is fontos és magyar szempontból sem közömbös. Az EU-ban éppen most kezd felértékelődni a közös uniós külpolitika kialakításának igénye, a szomszédságpolitika. „Kovács László ezen a területen kitűnően tud tevékenykedni” – közölte Lendvai. Az MSZP harmadik kritériuma az volt, hogy a kiválasztandó biztos ne csak szakember, hanem politikus is legyen, hiszen az EB politikai testület.

A magyar EU-biztos kiválasztásáról tartott négypárti konzultációt Medgyessy Péter miniszterelnök hívta össze. A találkozót Orbán Viktor, a Fidesz elnöke július 20-án levélben kezdeményezte a miniszterelnöknél. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke július 15-én azt mondta, a Fidesz számára elfogadhatatlan Kovács László jelölése. Magyarország jelenlegi EU-biztosa, Balázs Péter egyelőre nem kívánta kommentálni, hogy Medgyessy Péter nem őt, hanem Kovács Lászlót javasolta az új EB magyar tagjának. „Még nem értesültem a döntésről, és nem kívánok nyilatkozni” – reagált Balázs Péter hallható meglepetéssel a magyar kormányfő döntésére, amiről az MTI tudósítójának telefonhívásából értesült.

Balázs Péter május 1-je óta dolgozik az Európai Bizottság biztosaként, és együtt felel a regionális politikáért a francia Jacques Barrot-val. Jelölésekor, februárban Medgyessy Péter miniszterelnök „az uniós szakterület kitűnő és gyakorlati szakemberének” nevezte őt.

Utód még nincs

Nem lehet tudni, hogy ki lesz Kovács László utódja a Külügyminisztérium élén. A négypárti találkozón a kormánypárti résztvevők szerint erről nem esett szó. A szocialisták közül külpolitikai ügyekben évek óta Kovács László nyilatkozott, már a Horn-kormány idején is ő vezette a tárcát. Rajta kívül Tabajdi Csaba szólalt meg rendszeresen külpolitikai kérdésekben a pártból, ő azonban június óta európai parlamenti képviselő. Horn Gyula foglalkozott még aktívan külpolitikával a szocialisták közül, ő még a rendszerváltás előtt volt külügyminiszter. Elvben szóba jöhet az utódláskor a tárca politikai államtitkára is. ĺgy Bársony András is a lehetséges utódok között van. Ugyanakkor az is valószínűsíthető, hogy az eddigi biztos, Balázs Péter is számíthat valami fontos posztra hazatérése után. Ha mégis Brüsszelben marad, akkor lehet, hogy főigazgatóként továbbra is az EB-ben dolgozik majd.

Több ország minisztert jelöl biztosnak

Több EU-tagország is kormánytagot delegál a novembertől összeülő Európai Bizottságba. Az osztrák kancellár új jelöltet állított a jobboldali Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter személyében. Ferrero-Waldner áprilisban indult az osztrák államelnök-választáson, de veszített. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök Rocco Buttiglione Európa-ügyi minisztert delegálja az új Bizottságba, aki szintén új tagja lesz a testületnek.

A dán kormány is új jelöltet állít Mariann Fischer Boel élelmezésügyi és halászati miniszter személyében. A cseh kabinet Vladimir Špidla korábbi miniszterelnököt küldi, aki júniusban mondott le posztjáról. A belga Louis Michel külügyminiszter is új tag lesz a bizottságban. Szintén új jelölt a brit Peter Mandelson, aki Tony Blair brit miniszterelnök északír ügyekért felelős helyettese. Az ír kormány pedig David Byrne helyett agrárminiszterét, Charlie McCreevyt küldi Brüsszelbe. Az észtek a parlament elnökét, Ingrida Udrét jelölik a volt külügyminiszter, Sandra Kalniete helyett. Várhatóan európai biztos marad a német Günter Verheugen, de a bővítési feladatok helyett ipari ügyekkel foglalkozik majd. Megerősítették posztján Jacques Barrot francia biztost is, aki a regionális politikáért felel jelenleg. A lengyel Danuta Hübner, a litván Dalia Grybauskaite, a luxembourgi Viviane Reding és a svéd Margot Wallström szintén bizalmat kapott kormányától, így ha az Európai Parlament is támogatja őket ősszel, akkor biztosok maradhatnak. Hasonlóan a szlovák Ján Figeľhez, akit szintén támogat a kormány. Valószínűleg a lett Sandra Kalniete is az Európai Bizottság tagja marad. Posztján marad a görög Sztavrosz Dimasz, a máltai Joe Borg és a tavasszal kinevezett finn Olli Rehn is. Az spanyol biztos, Joaquín Almunia szintén folytathatja a munkát az Európai Bizottságban. Néhány biztosi poszt kérdéses. A holland kormány például bejelentette, az utolsó pillanatig titokban tartja jelöltjét. Jelenleg Frits Bolkestein a holland EU-biztos, aki a belső piacokért felel. Janez Potocnik szlovén és Markos Kyprianou ciprusi biztos sorsa viszont még kérdéses.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?