A tandíjtól ugyan még egyelőre megmenekültek az egyetemisták, de csupán a nappali tagozatosak. Egyes felsőoktatási intézmények ajándékozás címén pénzt kérnek levelező tagozatos hallgatóiktól.
A fenti probléma nem csak az egyetemeken áll fenn. Sokkal „lejjebb“ kezdődik. Már az alapiskolában is kellemetlenségekkel számolhat az, aki későn adja be a szülői szövetségnek szánt hozzájárulást, tehát a dolog egyáltalán nem újkeletű. Ismert mindenhol az oktatásügyben, megtalálható mindenhol, a legalsóbb szinttől kezdve a legfelsőig. Az iskoláknak pénzre van szükségük, viszont az oktatás, elvileg, ingyenes. Pénz nélkül azonban nem működhet az intézmény, s a jelek szerint az állami juttatás nem elég miden költség fedezésére. Pénzcsinálási igyekezetükben tehát az iskolák megpróbálják kiaknázni a leginkább kiaknázható tényezőt: a gyereket, diákot, hallgatót... Érthető a pénzhiánnyal küzdő igazgatók érvelése, mint ahogy értető a sok pénzkiadás miatt panaszkodók siránkozása is. Mindkét fél nehéz helyzetben van, kérdés, ki nehezebben? Az oktatási intézméynek mindenképpen előnyt élveznek diákjaikkal szemben. Kérhetnek ugyanis támogatást, nemcsak különféle alapítványoktól, hanem maguktól a diákoktól. A szegény tanuló pedig csak sóhajt egyet, s otthon bejelenti, hogy megint be kell vinni egy százast a suliba. Alap- és középiskolákban is vannak lázadók, akik egyszer-kétszer nem fizetik be a kért összeget, de néhány negatív élmény után átgondolják döntéseiket.
Ezek után meri valaki megtagadni a parancsot az egyetemen? Erre csak az vállalkozik, akinek már elege van a tanulmányaiból, s nem okozna neki mélyebb megrázkódtatást, ha eltanácsolnák. Mert mindig mindent tökéletesen tudni lehetetlen, egy pedig tanár mindig megtalálja a módját, hogyan fogja meg a diákot. Az egyetemi oktatók már gyakorlottak eme nem túl sportszerű módszerben. Ki merne hát ellenszegülni a felsőbb hatalomnak? Törvényellenes vagy sem az iskola kérése, kötelező-e vagy sem az ajándékozás, a levelező tagozatos diákok továbbra is át fogják utalni az adományokat az iskola bankszámlájára, bár ezt nem alma materük iránt érzett túlcsorduló szeretetükből teszik.
Mi lehet a probléma megoldása? Az oktatási tárca az intézmények fokozottabb ellenőrzését, módosított jogszabályt ígér. A kilátások tehát nem teljesen elkeserítőek, de politikusaink reakcióidejét ismerve, a jelenlegi egyetemisták csak mértékkel reménykedjenek!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.