Kisgyerekkel is lehet túrázni

<p>Szlovákia ideális a kicsikkel való kirándulásra.&nbsp;A túrázásról a&nbsp;kisgyerekes&nbsp;szülőknek sem kell lemondaniuk, ha betartják az alapvető szabályokat.&nbsp;</p>

Ha nyár, akkor túra, legalábbis sokak számára. De mi van akkor, ha történetesen pár hónapos babánk van otthon? Le kell mondanunk a túrázásról? Egyáltalán nem, véli a hiking.sk portál üzemeltetője, aki maga is gyakorló kisgyermekes anyuka. „Ha betartjuk az alapszabályokat, a kicsikkel is bátran kirándulhatunk. És nagyon fogják élvezni” – mondta lapunknak Soňa Mäkká. 

A baba igényei 

Elsősorban arra kell ügyelnünk, mekkora a baba, és mik az igényei. Természetesen egészen más programot szervezünk a pár hónapos picinek, mint a már járni tudó gyerekeknek. „Tulajdonképpen nem létezik alsó korhatár, amelytől elkezdhetjük a túrázást. Ismerek olyan szülőket, akik szinte újszülött kortól vitték magukkal gyerekeiket a természetbe” – mondta Soňa Mäkká. Meglepően a szülő számára könnyebb lehet az egészen kicsi, pár hónapos gyerekkel túrázni, mert az jó eséllyel átalussza a kirándulás nagy részét. Persze ügyelni kell arra, hogy megfelelő időközönként szünetet tartsunk szoptatásra vagy etetésre, ám általában érvényes, hogy a picik imádják a hosszú sétákat a friss levegőn. 

Miben hordozzuk? 

A baba és a szülő szempontjából is rendkívül fontos, hogy megfelelően válasszuk ki, miben fogjuk hordozni a kicsiket. Újszülötteknél a hordozókendő, illetve a babakocsi a legjobb választás. A sokak által kedvelt kengurukat csak a már ülni tudó gyerekeknek ajánlják. Akár a kendőben, akár kenguruban visszük a kisgyereket, tudatosítanunk kell, hogy nem látunk a lábunk elé, ami egyenetlen terepen gondot okozhat. Ezért érdemes kevésbé igényes útvonalat választani, illetve ha már dombos vidéken járunk, tervezzük a túrát úgy, hogy az igényesebb útvonal felfelé legyen, lefelé a kevésbé meredek, könnyebb utat válasszuk. Jó szolgálatot tehet a túrabot, hiszen a kezünk szabad. 

Ideális a babakocsi 

Bár a babakendő ideális, hiszen szüntelen kapcsolatot biztosít a baba és hordozója között, sok gyerek nem bírja ki benne sokáig. 

Ezenkívül az is szempont, hogy egy hosszabb túrán megterhelő is lehet a néhány kilós pluszcsomag cipelése. „Megfelelő alternatíva a babakocsi, amivel meglepően sok terepre eljutunk, ha megfelelő modellt választunk” – véli Soňa Mäkká. Nagyon fontos, hogy a kocsi megfelelő rugózású legyen, különben csemeténk alaposan megszenvedheti az erdei és egyéb, nem teljesen sima utakat. 
S hogy hova juthatunk el babakocsival? Soňa Mäkká szerint nagyon sok helyre, legyen szó akár a KisKárpátokról vagy a Magas-, illetve Alacsony-Tátráról. „Szlovákia ideális a babakocsis túrákra, én magam is sok ilyenen jártam a gyerekeimmel. Nagyon sok helyen van aszfaltozott út, de az erdei utakat is jól bírja a megfelelő babakocsi. A turistaösvényeknél arra kell ügyelni, ne legyen túl sziklás vagy gyökeres a felület” – árulta el Mäkká. 

Ha nagyobb csemeténkkel tervezünk túrázni, számolnunk kell azzal, hogy nem bír órákon át a kocsiban ülni. Ezért eleve olyan útvonalat kell válaszszunk, amelyen a kicsik számára is akad szórakozás. Megteszi egy kis patak is, amelybe kavicsot lehet dobálni, amivel a gyerekek órákig képesek elszórakozni. Lényeg, hogy előre gondolkozzunk, és készüljünk fel arra, hogy nem tudunk akkora távolságot megtenni, mint korábban. Érdemes tartalékfinomságokat is magunkkal vinni, mert a gyerekeknek egyrészt sokkal jobb az étvágyuk a szabadban, másrészt egyegy csemegével sok mindenre lehet motiválni a kicsiket. 

Hol szálljunk meg? 

S hogy milyen szálláshelyet válasszunk, ha hosszabb kirándulásra megyünk? Soňa Mäkká úgy véli, ez nagyon individuális, attól függ, mit bír ki a szülő és a gyerek. „Elméletileg nem probléma a sátorozás sem, ha a gyerek hozzá van szokva a hálózsákban alváshoz. Egyébként pedig attól függ, mekkora a család komfortigénye”. Ami a különböző turistamenhelyeket illeti, Soňa Mäkká arra figyelmeztet, ezek nem mindig alkalmasak kisgyermekes családoknak, nem is a komfortszintjük, hanem a biztonság szempontjából. „Néhány szálláshelynek az állapota olyan, hogy veszélyt jelenthet a kicsik számára, például a fedetlen konnektorok vagy a falból kilógó kábelek miatt.” Ha tehát többnapos túrára készülünk, találjunk olyan szállást, amely ebből a szempontból is megfelelő. Az interneten számos fórum létezik, ahol a szülők véleményezik a szállodákat, érdemes ennek egy kis időt szentelni utazás előtt. (kk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?