Kínai kutatók új felfedezésre jutottak a madarak eredetével kapcsolatban

Hallottatok már a kapucinusmadarak bizarr hangját?

Kínai tudósok a kelet-kínai Fucsien tartományban tárták fel a legrégebbi, mintegy 150 millió éves rövidfarkú madár fosszíliáját, melynek felfedezése arra utal, hogy a madarak korábban alakulhattak ki, mint azt a tudósok eddig gondolták – jelentette a kínai állami média.

A megkövesedett Baminornis zhenghensis madarat a Fucsien tartománybeli Csengho megyében fedezték fel, ahol a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) alá tartozó gerinces paleontológiai és paleoantropológiai intézet (IVPP) és a fucsieni geológiai kutatóintézet tudósai által készített tanulmányban arra a felfedezésre jutottak, hogy a fosszília rövid farka egy összetett csontban, az úgynevezett farkcsíkcsontban végződik, amely a modern madaraknál egyedülállóan jelen van.

A kutatócsoport tudósai szerint ez azt jelzi, hogy a modern madarak testfelépítése a késő jura korszakban alakult ki, 20 millió évvel korábban, mint ahogyan azt a múltban ismerték.

A madár a vonások egyedülálló kombinációját mutatja, beleértve a modern váll- és medenceöveket, valamint a nem őslényszerű, dinoszauruszszerű kezet, ami nagyon érdekes és ellentmondásos jelenség 

– mondta Vang Min, a kutatócsoport vezető tudósa.

„Ez úttörő felfedezés. Megdönti azt a korábbi álláspontot, hogy az Archaeopteryx ősmadár volt az egyetlen madár, amelyet a jura korszakban találtak” – jegyezte meg Csou Csung-ho, a CAS akadémikusa.

Vang hozzátette, hogy az új felfedezés alapján tudósaik azt feltételezik, hogy a legkorábbi madarak megjelenése még korábbi időre, valószínűleg 172 millió és 164 millió évvel ezelőttre tehető.

A tudósok feltételezése szerint a Baminornis zhenghensis körülbelül 100 grammot nyomott, mérete pedig egy házipapagájéhoz volt hasonló, és mocsaras vidéken élt.

Rövidített farka és lapockájának fejlettebb szerkezete arra enged következtetni, hogy repülési képességei felülmúlták az Archaeopteryxét, de a hiányos fosszília miatt nem tudjuk pontosan meghatározni a repülési testtartását

– mondta Vang.

A jelentés szerint a helyszínen találtak egy másik fosszíliát is, amely egy furcula, azaz villaszerű csontból állt. Az elemzések alapján a madarak kréta kori, az úgynevezett Ornithuromorpha csoportjába tartoztak.

A két fosszília felfedezése azt jelzi, hogy legalább két madárfaj élt a Csengho-faunában

– jelentette ki Vang.

Csou hozzátette: ezek a fosszíliák a madarak korábbi eredetére utalnak, és az eddigi legerősebb bizonyítékot szolgáltatják arra, hogy a madarak a jura korszakban terjedtek el, és a korszak végére kezdtek el diverzifikálódni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?