Peking. Eddig több mint 33 ezer az egy héttel ezelőtti kínai földrengés áldozatainak száma, a hatóságok szerint azonban a végső adat az 50 ezret is meghaladhatja. Ugyanakkor a katasztrófa után 139 órával is találtak túlélőket. Az országban 3 napos gyászt hirdettek meg.
Kína: már 33 ezer halott
A katasztrófa után 5 nappal még 63 élő személyt sikerült kimenteni. Tegnap reggel, 139 órával a földindulás után élve találtak rá a romok alatt egy férfira a délnyugat-kínai Vejcsuanban (Beichuan). A mentőalakulatok szerint a férfi csak kisebb zúzódásokat szenvedett a rengés következtében, és jó lelkiállapotban találtak rá. A feleségét már csütörtökön felszínre hozták a mentőegységek. Érdekesség, hogy 114 óráig tartó fogság után a mentőknek egy Kínában „üdülő” német turistát is sikerült kimenteniük. Szombaton hatvanhárom túlélőt emeltek ki a romok alól a mentőalakulatok. A túlélők közül 57 személyt a Szecsuán tartománybeli Jinghsziu (Yingxiu) városában, hat másikat pedig az ország más vidékein mentettek ki. Ez utóbbiak közül egy 61 éves nőt egy orosz mentőalakulat hozott a felszínre Tucsiangjen (Dujiangyan) városában – külföldi mentőcsapat először járt sikerrel a hétfői földrengés óta. Tegnap nyolcvan tonna francia segélyszállítmány érkezett Szecsuánba. A 380 ezer euró értékű szállítmány sátrakat, hálózsákokat, takarókat, konyhai eszközöket és gyógyszereket tartalmaz. A földrengés miatt számos külföldi ország ajánlott fel segítséget Kínának, amit Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő-pártvezető szombaton este személyesen köszönt meg. Hu Csin-tao a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága, a pekingi kormány és a szintén magas rangú vezetői testületnek számító központi katonai tanács nevében fejezte ki hálás köszönetét a külföldi kormányoknak és „külföldi barátoknak” a mentési munkálatokhoz nyújtott segítségért.
A hatóságok ellenőrizték az ország nukleáris létesítményeit, és megállapították, hogy azok biztonságosan működnek. Kínában 11 atomreaktor üzemel. Atom?erőművek fűtőelemeit előállító létesítmények és kísérleti reaktorok viszont Szecsuán tartományban is működnek. Japánban tavaly egy 6,8-es erősségű földrengés után le kellett állítani egy hatalmas atomerőművet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.