Torino. Restaurálták a világhírű torinói leplet, amelyen a hagyomány szerint Jézus Krisztus arcának és testének lenyomata látható. Szakértők a munka során mintegy 30 foltozást távolítottak el a lepelről, amelyeket apácák 1532-ben varrtak rá, miután a XIV.
„Kifoltozták“ a torinói leplet
Torino. Restaurálták a világhírű torinói leplet, amelyen a hagyomány szerint Jézus Krisztus arcának és testének lenyomata látható. Szakértők a munka során mintegy 30 foltozást távolítottak el a lepelről, amelyeket apácák 1532-ben varrtak rá, miután a XIV. században egy franciaországi templomi tűzvésztől csodával határos módon megmenekült ugyan, de a tűz miatt fekete foltok maradtak rajta. Az apácák által fél évezrede a lepelre varrt foltok némelyike több négyzetcentiméter nagyságú volt. A halotti leplet 1578 óta őrzik Torinóban. Szombaton bírálat érte a restaurálást intéző tudományos bizottságot, azt állítva, hogy a munka közben indokolatlanul és szakszerűtlenül megváltozott a halotti lepel. „Kétségtelenül bizonyos változás ment végbe a leplen” – ismerte el Giuseppe Ghiberti, a bizottság elnöke is, de hozzátette, hogy most „jobban hasonlít az eredetihez”. A restaurálás bírálói szerint viszont a lepel nincs többé abban az állapotban, amelyben hívők millió tisztelték.
Nincs egyetértés a lepel valódiságában sem. Az 1988-ban elvégzett radiokarbon vizsgálat szerint a 4,36 méter hosszú és 1,08 méter széles halotti lepel feltehetően középkori hamisítvány. Mikrobiológusok viszont néhány évvel ezelőtt arra a következtetésre jutottak, hogy a lepel textil anyaga „csaknem bizonyosan” Krisztus korából származik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.