A zentaiak már tudják, hogy a megboldogult Oroszi Irénke, aki a Tisza-parti város szülötte, de sokáig Ausztráliában élt, végrendeletében 50 ezer ausztrál dollárt hagyományozott szülővárosára. Ebből húszezret szánt a Tiszavirág nevű hajó felújítására, ami már meg is történt. Az illetékesek fényképekkel bizonyították, a munkát elvégezték.
Kényszerpihenőn a zentai komp
Régi gond a város központjában lévő piac, amely már igencsak rászorult a bővítésre. Az új területet már tavaly év végén kialakították, de még nem működik. A már meglévő piac mellett található, a régit és az újat – amit az illetékesek egységesnek képzelnek el – átjáró köti össze. Üzemeltetését a kommunális vállalatra bízta a képviselőtestület, mivel a piac eddig is az ő hatáskörükbe tartozott. Elkészültek a végleges kivitelezési tervek, a kommunális vállalat kiírta a pályázatot az árupultok felállítására, a fölöttük lévő tető és a nagybani árusításhoz szükséges rekeszek építését, illetve a kiegészítő objektumok felújítását pedig önerőből szeretné elvégezni. Németh László, a községi végrehajtó bizottság kommunális ügyekkel megbízott tagja hangsúlyozza, a piac egységes lesz. Az elképzelések alapján az egyéni termelők, vagyis a zöldség- és gyümölcsárusok meg a kisiparosok a jelenlegi helyükön maradhatnak, a viszonteladóknak, különböző használati cikkekkel, ruhaneműkkel, külföldi termékekkel kereskedőknek azonban várhatóan még a nyár beállta előtt költözniük kell.
A tavasz közeledtével ismét téma a bátkai komp, amely már hosszabb ideje, lassan egy éve pihen. Sajnos, kényszerből kötötték ki. Egyébként Bátkának nevezik azt a határrészt, amely Zentához tartozik ugyan, de a Tisza bánáti oldalán található. Az ott lévő földek és gyümölcsösök gazdái – mintegy száz termelőről van szó – zömmel zentaiak, akik komppal közlekedtek, amíg lehetett. Ha ez a kezdetleges, de igencsak hasznos vízi eszköz nem jár, mint mostanában, akkor öt kilométer helyett több mint húszat kell autózniuk, Tiszaszentmiklóson át. Tavaly a szokásos műszaki vizsga után az illetékesek nem adtak engedélyt a komp további használatára, tulajdonosa, a zentai szövetkezet viszont nem hajlandó költeni a javítására, ami mintegy 800 ezer dinár lenne, inkább eladná ócskavasnak.
Mivel közügyről van szó, a végrehajtó bizottság határozatot hozott, hogy a községi költségvetésből elkülönítik az üzemképtelen komp megvásárlásához és javításához szükséges összeget. Pályázatot írtak ki az esetleges kivitelezők részére, de hasonló módon szeretnék az üzemeltetőt is kijelölni. Ha minden a tervek szerint alakul, májusban ismét komppal kelhetnek át a zentaiak Bátkára.
Juhász Attila, Zenta város polgármestere azt is bejelentette, hogy a Demokrata Párt, a Szocialista Néppárt és a Szerb Megújhodási Mozgalom helyi szervezete tiltakozó jegyzéket nyújtott be az utcák és terek nevének a megváltoztatása miatt, és azt egyben eljuttatta az illetékes köztársasági minisztériumnak is. A petíciót 470 polgár írta alá, de közülük csak hetvenen laknak a névváltoztatással érintett utcák valamelyikében. A beadványt először az utcák és terek elnevezésével foglalkozó bizottság tanulmányozza, az ügy folytatása, legalábbis a községben, az ő javaslatuktól függ. Ahhoz, hogy az ilyen népi kezdeményezések a képviselő-testület elé kerüljenek, eleget kell tenniük bizonyos, a törvényben meghatározott feltételeknek (az aláírások száma stb.). Sajnos, a polgárok egy része sincs megfelelően informálva. Sokan hiszik azt, hogy az utcák és terek nevének módosulása után azonnal új okmányokat kell készíttetniük. Ez nem így van. Az új lakcímet majd csak akkor írják be, ha a személyazonossági igazolványt, útlevelet vagy hajtási jogosítványt egyébként is cserélni, illetve hosszabbítani kell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.