„Ha nem hordtok kendot, nem szolgálnak majd ki titeket a boltokban, és nem fognak felvenni a taxik sem! Lehet, hogy tojásokkal és rohadt paradicsomokkal is megdobálnak majd!” – figyelmezteti az iraki noket Mohammed Fartusi harmincegy éves vallási vezeto.
Kendo vagy záptojás
Az amerikai tisztviselok remélik, hogy a több évtizednyi diktatúra után az irakiak a vallási önkényuralmat is el fogják utasítani, ám erre nincsen biztosíték. Az iráni nukleáris program miatt aggódó washingtoni vezetés számára elsodleges cél, hogy a „gonosz tengelye” ne szivárogjon vissza Iránból az éppen felszabadított Irakba a síita–síita öszszefogással.
Ám a Sadr oldalán álló klérus máris azt követeli, hogy az új iraki állam ügyeibe az egyházi iskolák dönto befolyást kapjanak, a vallási vezetoket pedig hatalmazzák fel a parlament feloszlatására vagy az elnök visszahívására.
Sadr riválisa, Szisztani ajatollah sem nevezheto az amerikaiak lelkes támogatójának. Szisztani már a háború kirobbanásakor fatvát (vallási ítéletet) hirdetett az amerikai invázióval szemben. Most viszont mindössze annyit szeretne elérni, hogy amerikai kinevezettek helyett választásokon dolne el az új iraki kormány és az alkotmányozó gyulés összetétele.
Kétséges, hogy az amerikaiak egyáltalán át tudják-e látni ezt a bonyolult helyzetet. Például elofordulhat, hogy éppen az Iraki Munkások Kommunista Pártja lesz az egyik fo szövetségesük a klerikális hatalom elleni harcban. A kommunisták alkotják szinte az egyetlen olyan politikai erot, amely egyértelmuen kiállt a vallási vezetok növekvo befolyása ellen. A párt aktivistái már ki is alakítottak egy „hajadonközpontot”, ahova a kendo nélkül közlekedo nok menekülhetnek be esetleges üldözoik elol. A brigád egy volt bank épületét foglalta el a Tigris folyó partján, amelynek tetejérol szövögetik terveiket Irak jövojérol.
A fiataloknak elegük van abból, hogy eloírják nekik, mely filmeket nézhetik meg – állítják. A nok pedig szeretnének férfikíséret nélkül külföldre utazni, illetve egyenloen részesedni a szüloi hagyatékból. Más kérdés, hogy jó megoldást talált-e az az aktivista, aki így nyilatkozott az Economist tudósítójának: minden felgyújtott italboltért és moziért egy-egy mecsetbe is Molotov-koktélt kellene hajítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.