Katonai bunker olcsón eladó!

Közösségi házak, szociális bérlakások, inkubátorházak válhatnak a közeljövőben a kaszárnyákból. A haderőreform során a hadsereg megválik feleslegessé vált ingatlanjaitól. Egyik-másik településnek jól jöhetnek a „leszerelt” épületek, ám a kisebb falvaknak még az őrzésükre sem futná.

Katonai szempontból Csehszlovákia létrejötte óta az önvédelemre volt berendezkedve. 1918 után Magyarország fenyegetésétől tartottak a leginkább. Ekkor alakult ki az a kaszárnya- és bunkerrendszer, melynek építményeit a mai napig láthatjuk a magyar határ mentén.

A Varsói Szerződés tagjaként pedig a NATO-tól védte a szocialista blokkot. A nagy ellenséggel szemben nagy hadseregre volt szükség. Mikor a II. világháború után kialakult a tartósan kétpólusú világrend, a hadsereg ütőképességét a klasszikus fegyverarzenál határozta meg. A nehézfegyverzet önmagában is helyigényes, a fegyverkezési verseny viszont a szükségesnél feleslegesen nagyobb hadsereget hozott létre.

A rendszerváltozás, a két országrész kettéválása, az egyre csökkenő védelmi költségvetés, utóbb pedig Szlovákia NATO-tagsága egyértelművé tette, nincs szükség nagy hadseregre, s tegyük hozzá: pénz sincs rá. A személyi állomány szempontjából viszonylag egyszerű volt kisebb hadsereget létrehozni, ám a szocialista megahadseregre méretezett infrastruktúra a védelmi tárca nyakán maradt. Az üresen álló katonai objektumok állagmegóvása, védelme pedig nem kis anyagi ráfordítást kíván. Ezért a haderőreform során a védelmi minisztérium által feleslegesnek tartott ingatlanoktól 2010-ig fokozatosan megválnak.

A katonai ingatlanok községi tulajdonba kerülését szabályozó 174/2004 törvény értelmében a feleslegessé vált ingatlanokhoz elsőként a költségvetési szervek juthatnak hozzá. A védelmi minisztériumnak közzé kell tennie ezen ingatlanok jegyzékét. A közzétételtől számított harminc napon belül az egyes költségvetési szervek jelezhetik, ha igényt tartanak az objektumra. Ha erre nem kerül sor, a minisztériumnak fel kell kínálnia az ingatlant annak a településnek, melynek kataszterében található. Ha az objektum több község területén fekszik, vagy az adott község nem szeretné a magáénak tudni, a védelmi tárca köteles azt a megyének felkínálni. Az ajándékozást kormánydöntés szentesíti, ezt követően a helység vagy a megye ajándékozási szerződés útján juthat hozzá az ingatlanhoz.

Bár kicsi a valószínűsége, de előfordulhat, hogy sem a település, sem a megye nem tart igényt az egykori laktanyára, gyakorlótérre stb. Ebben az esetben a tulajdonos hirdetés útján értékesítheti azt. ĺgy bárki szert tehet egy erdei őrhelyre vagy egy bunkerre, ha van hozzá elég pénze. A képviselő-testületeknek némi fejtörést okozó lista a védelmi minisztérium honlapján található (www.mod.gov.sk) (kcr)

A TÖRVÉNY ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI

Előnyök

A települések ingyen juthatnak értékes ingatlanokhoz

A védelmi minisztérium komoly összeget takarít meg, melyet a hivatásos hadsereg fejlesztésére fordíthat

Az eljárás átlátható, az egyes fázisok nyomon követhetők, így a korrupció valószínűsége is kisebb

Hátrányok

Az állami szervek az „előnyszabály” miatt megszerezhetik a jó állapotban levő, értékes ingatlanokat

A községek csak a maradékból válogathatnak

Némelyik ingatlan nagyon rossz állapotban van, ez megnehezíti további értékesítését

Előfordulhat, hogy az objektummal együtt rengeteg veszélyes hulladék is jár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?