Budapest. Máthé Erzsinek szánta a figurát, mégis ő bújt fejkendőbe. Ihos József anynyira bevált Kató néninek, hogy még kérője is akadt, egy szlovákiai úr személyében.
Kató néni kettős élete
Ihos József, alias Kató néni, negyvenöt esztendős, erősen kopaszodó, enyhén sörpocakos úr, ám ha felköti a fejkendőjét, máris egy falusi öregasszony huncut tekintete néz ránk.
Véletlenül lett ennek a népszerűvé vált figurának a megszemélyesítője. 1987-ben írt egy jelenetet a Rádiókabarénak Falugyűlés címmel, ennek volt egyik főszereplője a Kató néni. Esze ágában sem volt, hogy ezt a szerepet ő játssza el, – a figurát Máthé Erzsinek szánta. De a kitűnő művésznőnek még feladata volt, nem tudta egyeztetni a kabarészereppel. „Ki legyen akkor Kató néni?” – merült fel a kérdés. Valaki bedobta az ötletet: „Legyen az Ihos Józsi”. A rádióhallgatók amúgy sem látják, hogy egy férfi alakítja Kató nénit. Ihost nem kellett sokat biztatni, hogy vállalja el a feladatot. „Mindig hajlamos voltam hülyéskedésre. Diákkoromban is mindig az osztály bohóca voltam.”
Persze nem bohócnak készült. Megszerezte a tanári oklevelet, ám egy percig sem tanított. Népművelőként és egészségnevelőként viszont hosszú évekig dolgozott.
1979-ben egy barátjával együtt beneveztek a vácrátóti humorfesztiválra, ahol közönségdíjasok lettek. Ekkor határozta el, hogy ebben a műfajban próbál szerencsét. Ihos-Kató néni nemcsak előadja, saját maga írja a szövegeit. Mivel nem irigy ember, rengeteg kabaréjelenetet írt a kollégáinak is. Néhány írása szinte klasszikussá vált. Ilyen a Gyula meg a Tót Ottó, a Juliska-Mariska szám, amelyet Máthé Erzsi és Tábori Nóra vitt sikerre. A csúcs persze, a Kató néni.
Jól ismeri a falusi embereket. Egy kis Somogy megyei faluban, a négyszáz lakosú Belegen született, ott járta ki a nyolc általánost. Több modellje is akadt, akikből összehozta a maga Kató nénijét.
Ki hinné, hogy még a kezét is megkérte valaki? Egy szlovákiai magyar bácsitól kaptam levelet, amelyben leírta, hogy özvegy ember, régóta egyedül él. „Katóka, maga annyira hasonlít megboldogult feleségemre, ő is olyan huncutul kacsingatott, mint maga. Ha úgy gondolja, szívesen elvenném feleségül, ha hozzám jönne.”
Kató néni természetesen válaszolt a levélre. „Köszönöm, hogy rám gondolt, de a szegény uram után már nem akarok még egyszer férjhez menni.”
Pedig szívesen megnéztük volna az esküvőjüket...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.