Irak: az erőszak kultúrájának évszázadai

Az erőszak az iraki politikai kultúra szerves része, és ebben az évszázados nagyhatalmi jelenlétnek történelmi felelőssége van. Az amerikai beavatkozás a térség életébe csak újabb fejezetet ad hozzá az amúgy is véres történethez.

Az erőszak az iraki politikai kultúra szerves része, és ebben az évszázados nagyhatalmi jelenlétnek történelmi felelőssége van. Az amerikai beavatkozás a térség életébe csak újabb fejezetet ad hozzá az amúgy is véres történethez. Tanulságos, hogy eddig mennyire nem sikerült kedvezően befolyásolni kívülről az iraki politika menetét. A Frankfurter Allgemeine Zeitung írása bemutatja az iraki történelem azon állomásait, amelyek a jelenlegi helyzethez legtöbb magyarázattal szolgálnak. Az esetleges idei háború két potenciális résztvevője, Nagy-Britannia és Törökország egyben a felelősség fő hordozói is a frankfurti lap szerint.

Irak 1514 és 1918 között volt az Oszmán Birodalom része, az első világháborúban pedig a britek foglalták el a térséget, 1920-tól a Népszövetség mandátuma hatalmazta fel őket a jelenlétre. 1932-ben Irak függetlenné vált, de a brit befolyás megmaradt az 1958-as katonai puccsig. Ezek az évszázadok kitörölhetetlen nyomot hagytak az iraki társadalmon. Az oszmán uralom egy, már eleve erőszakos társadalom felett vette át az ellenőrzést a XVI. században, amelyet a következő négyszáz évben egyáltalán nem sikerült megreformálnia. A FAZ cikkírója megjegyzi, hogy a 750 és 1258 között Bagdadban uralkodó 92 abasszid kalifából több mint nyolcvanat meggyilkoltak. Az abasszid érának a mongol hódítás vetett véget. Ez (magyar szemmel nem annyira meglepő módon) úgy történt, hogy a Marokkótól Indiáig érő, virágzó abasszid civilizáció központját a mongolok földig rombolták, majd megnyitották a gátakat a Tigris folyón, hogy a lakosságot vízbe fojtsák.

A XVI. században érkező oszmánok azzal ártottak a legtöbbet a két folyó országának, hogy roszszul kezelték a síita–szunnita megosztás okozta problémákat. A FAZ írása szerint a síita többségű tartományban a szunnita oszmánok csak késve vezették be a birodalom más területein sikeres reformokat. A Porta ehelyett a szintén síita perzsákkal vívott háborúval volt elfoglalva. Amikor a XIX. században a reformok végre elindultak, szinte kizárólag a szunnita kisebbségnek volt haszna belőle. A síiták nem dolgozhattak hivatalnokként és katonaként. Mivel saját tanítóik sem lehettek, egyszerűen nem küldték gyerekeiket iskolába.

Az 1918-ban véget érő oszmán uralom így egy arab etnikumú, szunnita hitű urbánus elitet hagyott maga után, amely a katonai iskolákból kapta az utánpótlást. Az 1918-ig az oszmán hadseregben szolgáló iraki tisztek a háború után is egyből kulcspozíciókba kerültek. Az új elit megoszlott a briteket, Atatürk Törökországát, illetve Irak függetlenségét támogatók között, de minden irányzatban a hadsereg képviselői voltak az irányadók.

A britek nem tanultak oszmán elődeik hibáiból, ők is csak a szunnita–arab elittel működtek együtt. A század közepe az államcsínyek kora volt. A britek a légierőt is gyakran bevetették a civil lakosság ellen a villongások elfojtására 1920-tól, sőt még a gáz bevetésétől sem riadtak vissza. 1941-ben a brit légierő leverte a britpárti király, Abd al Ilah ellen szervezett pucscsot. Az ezt követő kivégzéssorozat után az irakiak már sohasem tudtak kibékülni a britekkel és csatlósukkal, a királylyal.

Az egyik tiszt, aki megmenekült a kivégzéstől, de akinek 1941-ben nacionalista meggyőződései miatt el kellett hagynia az iraki hadsereget, Szaddám Huszein egyik nagybátyja, Khairallah Tulfah volt. A mostani elnök a katonatiszt „átpolitizált” otthonában nőtt fel. Még a brit jelenlét alatt történt, hogy Szaddám kétszer sikertelenül próbálta letenni a hadsereg felvételi vizsgáját – valószínűleg a nagybácsi bűnei miatt. Egy másik rokon Szaddám szülővárosából, Tikritből, Ahmad Haszan al Bakr részt vett az 1958-as puccsban, amely véget vetett a monarchiának. Tíz évvel később Bakr ragadta magához a hatalmat, majd 1979-ben Szaddám javára lemondott róla.

A brit befolyást ellenző tisztek mozgalma a század első felében vereséget szenvedett, 1958-ban azonban eljött az ő idejük – és egyben Szaddám javára fordult a kocka. A britek geopolitikai érdekeik szerint irányították Irakot, ez azonban hosszú távon a szociális és gazdasági reformok elhanyagolásához, a demokrácia kifejlődésének meggátolásához és végül Szaddám rendszeréhez vezetett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?