„Imhotep férgektől nyüzsgő, bomló teteme 3000 éven át feküdt titokban elrejtve Hamunaptra elveszett városában, míg két kincsvadász csapat rá nem bukkant és fel nem szabadította a gonosz teremtményt.
Imhotep, a főpap, az építész, az orvos és a félelemetes múmia
Imhotep nem volt egyik egyiptomi királyi dinasztia tagja sem, mégis bár egyszerű halandóként született, halála után 2000 évvel már istenként tisztelték és valószínűleg neve ismertebb a világon saját királyánál, Dzsószernél, akit életében hűséges alattvalóként szolgált.
Nevét nemcsak a történelemkönyvek, de a múmiákról szóló filmek is ismertté tették. A régi tekercsek, falrajzok alapján nagyon magasrangú személyiség lehetett, de pontos szerepét még mindig nem sikerült tisztázni.
Talán ő az első építész, akinek nevét megőrizte a történelem és az első orvos is. A hagyomány szerint főpap volt, irnok, bölcs, miniszter, költő, asztrológus. Mégsem tudjuk pontos rangját, hiszen Alsó-Egyiptom kancellárjaként, a király után az első emberként, palota írnokaként, Heliopolis főpapjaként, vezető építészként és ácsként is szerepel a különféle iratokban.
Imhotep, (a név azt jelenti „aki békével jön“) sokáig valamiféle mitológiai figuraként élt az emberek képzeletében és senki sem volt abban biztos, hogy ő valóban létezett. A 19.században aztán bebizonyosodott, hogy ő valódi történelmi személy volt és időszámításunk előtt 2648-ban halt meg.
Életéről nagyon kevés részletet ismerünk, de számos szobor maradt fenn róla. E szobrok némelyikéből arra következtethetünk, hogy átlagos ember volt, aki egyszerű ruhákat viselt, és nem törődött a külsőségekkel, más szobrokon bölcsként ábrázolják, aki fejét támasztva gondolkodik, később pedig istenként ábrázolták, kezében egyiptomi füles kereszttel vagy jogarral.
Egészen biztosak lehetünk benne, hogy nem volt isten, akit csak a „mitológia talált ki“, hanem nagyon is valóságis személy volt, aki egy építésznek, Kanofernek volt a fia. Bár egyszerű halandóként született tehetsége, kitartása utat tört neki a legfelsőbb szintekig.
Vallási téren is elérte a legmagasabb fokozatot, hiszen ő volt Heliopolis főpapja és bár abban az időben a főváros Memphis volt, ebben a periódusban Egyiptom vallási fővárosa Heliopolis volt, ezért ez volt a legfőbb vallási rang.
Építészként is a legnagyobbak közé sorolható, hiszen ő tervezhette Dzsószer fáraó piramisát, amely az első lépcsős piramis. Ez az építmény máig megmaradt, és az egyik legbrilliánsabb építészeti csodája az ókori világnak. Valószínű, hogy nemcsak Dzsószer fáraó piramisát tervezte, hanem az ő munkája Sekhemkhet befejezetlen piramisa és az Edfu templom is.
Orvosként kb. 90 anantómiai tételt alkotott, leírt és gyógyított több mint 200 betegséget a gyomorban, a szemben, a bőrőn, a hajon, a körömben, a nyelven stb. Gyógyította a tüdővészt, az epekövet, a vakbélgyulladást, a köszvényt. Elvégzett számos fogorvosi beavatkozást is. A görögök vallásos tiszeteletét éppen orvosi munkái miatt vívta ki, és úgy gondolták, hogy ő a 2200 évvel korábbi „Nyugati édeasapja“ a nagy Hippokrátészüknek.
Láthatjuk, hogy vallási vezetőként, építészként és orvosként is egyaránt kiváló volt, akit csak a róla keringő mendemondák és manapság az ezekből készült filmek tettek annyira misztikussá.
Annyi azonban tényleg a történelem homályába vész még a mai napig, hogy hol is nyugszik Imhotep, mert bár a Múmia című filmben megtalálják holttestét, sőt, feltámad és új testet ölt, valójában nem tudjuk, hogy hol temették el őt. Egy feljegyzés alapján valahol a lépcsőzetes piramisban fekszik ő maga is, de még senki sem bukkant rá, és talán ez valóban egy igazi legenda. (s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.