II. János Pál évgyűrűi

Noha a Vatikánban hivatalos megemlékezésre nem készültek, a „leg”-ek lelkes gyűjtői nem felejtették el, hogy vasárnap újabb mérföldkőköz érkezett II. János Pál pályafutása: március 14-től ő a kétezer éves katolikus egyház második vagy harmadik leghosszabb ideig uralkodó pápája.

II. János Pál 102 külföldi és 143 olaszországi hivatalos útján 1 millió 247 ezer kilométert tett meg, és hívők tízmilliói előtt 3305 beszédet tartottČTK/AP-felvételAz időbeni rangsorolás körüli dilemma a Krisztus első földi helytartója, Szent Péter körüli bizonytalanságokból fakad, az ő kormányzásának hosszáról ugyanis nem maradtak fel minden kétséget kizáró, hiteles történeti adatok. Az egyháztörténészek egy része evidenciának tekinti, hogy Petrus, a Kőszikla 35 esztendeig volt az első a keresztény halandók között, ám ebben távolról sincs konszenzus.

Minden kétséget kizár azonban, hogy Karol Wojtyla vasárnaptól, képletesen maga mögé utasította XIII. Leó pápát, aki 1878. február 20. és 1903. július 20. között, több mint negyed századig ült Szent Péter trónján, és ezzel a katolikus egyház ügyeit 31 és fél évig – 1846. június 16–1878. február 7. – irányító IX. Pius mögé került a listán.

Karol Wojtylát 1978. október 16-án, 58 évesen választotta az enkláve a történelem 265. pápájává. A bíborosok döntése korszakos volt, hiszen az egyháznak ezt megelőzően 455 évig nem volt nem olasz nemzetiségű fejedelme. A sors úgy akarta, hogy a lengyel pápa hatalomra jutásakor uralkodó vagy kormányzó vezetők közül csak kevesen maradtak meg funkciójukban. Közéjük tartozik II. Erzsébet brit királynő, Fidel Castro, a kubai és Moammer el-Kadhafi, a líbiai forradalom vezére. A kurta névsor jelzi, hogy azóta jórészt megszűntek a világ tekintélyelvű rendszerei, amiben az egyházi állam abszolút uralkodójának, a keleti tömbből származó antikommunista pápának kulcsszerepe volt.

II. János Pál ugyanakkor óriási erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a vallástól egyre inkább elforduló világban ne hagyja szétszéledni a nyáját, sőt, hogy kiterjessze egyháza befolyását. Meggyőződése szerint az elvilágiasodással és a relativizmussal nem kiegyezni kell, hanem le kell győzni őket. Wojtyla ezért, a „legek” közé már az időtartama miatt bekerült pápasága során térítési és egyház-igazgatási tevékenységével is számos rekordot állított fel. ĺgy, több szentet és boldogot avatott, mint az elmúlt 400 év 32 pápája. Egyúttal ő volt az, aki az összes eddigi Pontifex Maximus közül a legtöbb energiát fektette abba, hogy személyesen hirdesse az igét híveinek. II. János Pál 102 külföldi és 143 olaszországi hivatalos útján 1 millió 247 ezer km-t tett meg, és hívők tízmilliói előtt 3305 beszédet tartott. Apostoli látogatásai jelentős hatást értek el: a katolikus hívők létszáma az elmúlt negyedszázad alatt 40 százalékkal, 1,1 milliárdra nőtt. Igaz, a hanyatlást Európában nem sikerült megállítani, amiért az afrikai és dél-amerikai gyülekezetek gyarapodásával kárpótolhatja magát.

„Nem túlzás azt mondani, hogy nem volt még olyan pápa, aki gyakorlati értele

mben – és talán intellektuálisan is – többet tett volna a nyájáért. II. János Pál (...) kibővítette a Bíborosok Szent Kollégiumát, hogy jobban képviselhesse a katolikus egyház demográfiai tengelyének eltolódását a Harmadik Világ irányába. Újraírta az egyházjogot, áramvonalasabbá tette a Vatikán civil és pénzügyi szolgáltatásait, titáni erőfeszítéssel próbálta támogatni az ökumenizmust és megteremteni a vallások közötti párbeszédet, különösen az anglikán és a görögkeleti egyházakkal. Ékesszóló, átütő erejű íráskészségét felhasználva több enciklikát vetett papírra, mint az előző négy pápa együttvéve” – írja John Hogue történész. Szerinte Karol Wojtyla „a történelem egyik legnagyobb jelentőségű pápája”.

Történelmi nagyságát mutatja, hogy hosszú pontifikátusa alatt, legalábbis az Európai Egyházak Konferenciájának összesítése szerint a katolikus egyház 90 dokumentumban ismerte el történelmi tévedéseit és hibáit. A pápa bocsánatot kért a zsidóüldözésért és Galiei meghurcoltatásáért.

II. János Pál most a jelek szerint jobb egészségnek örvend, mint uralkodásának negyedszázados, évfordulóján. Karol Wojtyla, akinek életfája májusban éri el a 84. évgyűrűt, gyakorlatilag mozgásképtelen, de kevésbé észlelhető rajta a Parkinson-kórjából fakadó remegés. Reakciói arra utalnak, hogy bár fizikuma gyenge, szellemileg jó állapotban van.

Róma, 2004. március

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?