Hegyeknek föl, völgyekbe le

A napos idő beköszöntével a kerékpározás szerelmeseit már semmi sem akadályozhatja meg abban, hogy elővegyék kétkerekűiket, és útnak eredjenek. Aki viszont új kerékpárt szeretne vásárolni, gondban lehet, ugyanis nem mindegy, milyen terepen akar biciklizni és az sem, milyen tapasztalt kerékpáros.

A piacon több tucat bicikliből lehet válogatni, az áruk is változó, ezért most tanácsot adunk olvasóinknak, mi a legjobb választás.

Elsősorban azt kell eldönteniük, milyen kerékpárt akarnak venni, és főleg mennyiért. Minden terepen más kerékpárra van ugyanis szükség.

Milyet válasszunk?

Ha a természetben a kényelmes kerékpárutakat kedvelik, akkor az ideálisak az úgynevezett trekking, vagy city kerékpárok. Ezek szilárd burkolatra, hétköznapi közlekedésre tervezett biciklik, melyek elsődleges ismérve, hogy a lehető legkényelmesebb legyen rajtuk a kerekezés. Ebbe a csoportba tartoznak a bevásárlókosarakkal felszerelt bringák, az ún. city bike-ok, melyeknél az abszolút komfort a cél.

Akik a bringájukat közlekedésre és túrázásra egyaránt használni szeretnék, azoknak ideális választás lehet a cross kerékpár. Ezekkel ugyan nem lehet versenyen indulni, de ha egy túrán le kell térni az aszfaltról, és erdei úton kell tovább haladni, nem hagynak cserben. Keskeny a gumiabroncsuk, a kerékméretük pedig nagyobb a szokásosnál, ami a gyorsabb haladást teszi lehetővé. Nem ajánlottak nehéz terepre, de az átlagos erdei utakra ideálisak.

A mountain bike-ot, azaz a hegyikerékpárt már kifejezetten nehéz terepviszonyokra fejlesztették ki. Ilyen kerékpárt választ az, aki kizárólag erdei, földes, hegyi utakon szeret száguldozni, és kerékpárját a kikapcsolódáson kívül sporteszközként is használja. A hegyikerékpár viszont az egyik legdrágábbak közé tartozik a szlovák piacon, ára 25 és 30 ezer korona között mozog. Akik rövidebb túrákra használják a biciklit, azoknak elég 10-15 ezer koronás kerékpárt venni.

Fontos szempont a testmagasság is

A szakértők véleménye eltér abban, milyen anyagból gyártják az ideális hegyikerékpár vázát. Egyesek szerint az acélból gyártott a legjobb, mivel ennek jó a tűrőképessége, mások szerint viszont az alumínium az ideális, mivel ez az acélnál sokkal könnyebb. Az országúti biciklik teljesen más kategóriát képeznek. Ezeknél az elsődleges cél a váz karcsúsága, hogy a szél ellenállása a lehető legkisebb legyen, aminek köszönhetően nagyobb sebességet lehet elérni. Ezek versenyzésre és sportolásra szánt kerékpárok, melyeket kizárólag szilárd burkolatú utakra terveztek, így nem igazán ajánljuk hétköznapi közlekedésre. Ráadásul ezek ára 50 ezer korona körül mozog, ezért nem valószínű, hogy sokan megengedhetik maguknak, hogy ennyit költsenek egy kétkerekűre.

A kerékpárokat különböző vázformákkal gyártják, attól függően, kinek, milyen célra készítik. Mindenki tudja, hogy hölgyeknek ejtett, erősen lefelé irányuló felsőcsővel készülnek a hétköznapi kerékpárok, hogy könnyebb legyen a le- és felszállás. De a férfiak számára készülő, szinte vízszintes felső csövű modellek közt is nagyon sok különbség lehet a váz formájában, hosszában, alakjában, geometriájában. Egészen más váz kell egy túrázásra épített kerékpárhoz, és egészen más, ha sportolásra akarjuk használni.

A kerékpár mérete is nagyon fontos szempont. Sokan nem is tudják, hogy ahogyan cipőből vagy ingből is különböző méretek készülnek, úgy kerékpárból is többnyire vannak kisebb és nagyobb modellek. A komolyabb gyártók egy-egy modelljüket akár négy különböző méretben is piacra dobják. Mindenkinek a saját alkatához és testmagasságához kell a megfelelő kerékpárt kiválasztania. A megfelelő méret meghatározására különböző módszerek léteznek, de a legjobb, és legbiztosabb, ha a kinézett konkrét kerékpárra valóban ráülünk, és kipróbáljuk.

Jó minőség, hosszabb élettartam

Minél drágább a kerékpár, annál drágább a karbantartása is, ugyanakkor a drágább kerékpárokkal többet is kell foglalkozni. A kerékpárnak vannak olyan részei, melyek karbantartását egyedül is el lehet végezni, mással már szakértőkhöz kell fordulni. Például nem okozhat gondot a bringa teljes tisztítása, a láncot is beleértve – a mosást minden túra után meg kell ismételni, hogy a sár és a kosz ne ragadjon rá a kerékpárra. A mosáshoz speciális, kerékpárokra gyártott tisztítószereket használjanak, melyeket gyakorlatilag minden kerékpár-szaküzletben megvásárolhatnak. Nem ajánljuk, hogy a biciklin bármilyen tisztítószereket próbálgassanak, mivel ezáltal csökkenthetik az élettartamát. A kevésbé ügyesek persze szakemberekhez is fordulhatnak, ez viszont pénzbe kerül. Az alapvető aranyszabály tehát az, minél többet gondoskodnak a kerékpárjukról, annál kevesebbet kell később rákölteni. (dem, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?