Majdnem negyven év telt el azóta, hogy John Fitzgerald Kennedy elnököt meggyilkolták. 1963 más szempontból is érdekes év, ekkor mert álmodni Martin Luther King, ekkor halt meg a népszerű XXII.
Harmincöt év egy ajándékért
Ron Biggs 1929. augusztus nyolcadikán született Londonban, egy alsó középosztálybeli család legkisebb gyermekeként. 1940-ben a londoni bombázás idején először Cornwallban, majd Devonban keresett menedéket. 1942-ben ismét iskolába járt. Ezt onnan tudjuk, hogy a neve ekkor jelent meg először rendőrségi jegyzőkönyvben: ceruzát lopott. Később többször is letartóztatták fosztogatás, lopás és más kihágás miatt. 1947-ben végre rendbejött az élete, beállt az angol királyi légierőhöz. A RAF egy dologra volt jó Biggs életében: megtanult főzni. Egyszer engedély nélkül távozott a laktanyából, betört egy gyógyszertárba. Hat hónapot kapott, 1949-ben kidobták a katonaságtól. Néhány héten belül ismét a vádlottak padján találta magát, ellopott egy autót. Megérte: a börtönben találkozott Bruce Reynoldsszal, aki a Nagy Vonatrablás kitervelője volt. Barátságuk úgyszólván megpecsételte az életét. Az akció mégsem ment simán, több tucat személyt letartóztattak, Biggs már augusztus 24-én, alig két héttel a rablás után a rendőrségen találta magát, végül szeptember 4-én tartóztatták le. Tizennégy évre ítélték. Mindössze másfél évig raboskodott, ám majdnem negyven éven át bujkálnia kellett. 1965-ben hagyta el Nagy-Britanniát. Először Párizsba ment, plasztikai műtéten esett át, majd karácsony előtt Ausztráliába repült. Itt találkozott feleségével és gyermekeivel. Egy év után úgy látszott, hogy viszonylag gondtalan jövőnek nézhetnek elébe. Azonban továbbra is az újságok címoldalain szerepelt a vonatrablás. A banda egyik tagja, Buster Edwards 1966-ban feladta magát, Charlie Wilsont 1968 januárjában elfogták Kanadában, és a főnök, Bruce Reynolds is kézre került még abban az évben. Akkor már néhány rajz és pár fénykép is megjelent a világon a banda tagjairól, Biggs 1969. október 16-án nézett először szembe saját arcképével az tévéképernyőn. Éppen csak annyi ideje maradt, hogy kiszaladjon a házból, feleségét néhány óra múlva letartóztatták. Biggs a barátainál bujkált. Egy bizonyos Mike Haynes adta neki kölcsön saját útlevelét. Ennek köszönhetően tudott átcsúszni a határon, majd 1970. február 5-én felszállt egy Panamába tartó hajóra. Innen Rio de Janieróba utazott. 1970. március 11-től alig mozdult ki onnan. Harmincöt év bujkálás után adta fel magát a rendőrségen. Azt mondta, szülőföldjén akar meghalni. Hetvenkét éves volt, mégis börtönbe zárták. (szge, i-t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.