Harmincéves lett a múlt héten az Újvidéki Színház. A jubileum alkalmából a színház alapításának napján, január 27-én Örkény István Macskajáték című darabját mutatták be László Sándor rendezésében.
Harminc év – három korszak
A bemutató előtt a színház nevében Gyarmati Kata dramaturg üdvözölte a hazai és magyarországi vendégeket és a szép számban összegyűlt közönséget. László Sándor igazgató a színházról szólt, mely kijárta és kiállta a próbát és a semmiből templomot épített. Branislav Pomoriski a városi kormány nevében üdvözölte az ünneplő színházat és az egykori városatyáknak is köszönetet mondott, hogy harminc évvel ezelőtt készséget mutattak a színház alapítására, melynek a több mint 150 előadása, kiváló színészei, fölmutatott eredményei bizonyították létét, és a város kulturális intézményeinek egyik büszkeségévé nőtte ki magát.
Kovács Frigyes, a szabadkai Népszínház magyar társulatának igazgatója azt kívánta, hogy az a hullámhegy, melyen jelen pillanatban van az Újvidéki Színház egy hosszabban tartó időszak legyen. Reményét fejezte ki, hogy politikai okokból nem fog soha lakat kerülni egyetlen színházra sem. A színésztársadalomnak pedig azt kívánta, hogy szorosabb legyen az együttműködés, és gyakrabban megszervezhessék az előadások cseréjét.
Bálint Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke a magyar kormány nevében szólt, mondván: „A szakmában megkerülhetetlen, meghatározó színházat ünneplünk, mert szinte a megalakulásától kezdve meghatározóként volt jelen az egyetemes színházi életben és a jugoszláv, a szerb színházi világban.” Meghatározó, sikeres és bátor, jó színház az Újvidéki Színház, szögezte le a HTMH elnöke. Végezetül bejelentette, hogy a jövőbeni sikerek megalapozásához a HTMH hozzájárul Franyó Zsuzsanna, a jubileumra kiadott könyvének költségeihez, valamint ahhoz, hogy még az idén lehessen saját teherautója a színháznak.
A bemutató előtt az előcsarnokban Bordás Győző megnyitotta Gavrilo Grujics színházi fotóiból készült kiállítását. Gavrilo Grujics volt az a fotós, aki az elmúlt harminc éven át végigkísérte a színház életét. Kezdve a Macskajátéktól a Chicagóig gyakorlatilag minden előadást megörökített. Grujics nem fotóriporter, hanem színházi fényképész, aki főpróbákon, bemutatókon és előadásokon is ott van és így tudja megragadni, azokat a pillanatokat, melyek a legjellegzetesebbek egy-egy előadásra, melyek alapján fel tudjuk idézni a harminc, huszonöt vagy néhány évvel ezelőtt látott előadást. Példaként hozta föl a Mockinpott úr című előadáson készült fényképét, melyen Fejes György mint bohóc a fülébe dugja a két ujját. És ha a képre ránéz, pontosan föl tudja idézni azt az előadást, melyet harminc évvel ezelőtt látott. A jubileumi rendezvénysorozat keretében szervezett tartalmas szakmai beszélgetés elején Bordás Győző, a Forum Könyvkiadó igazgatója ismertette a jubileumra megjelent két könyvet és felidézte az intézmény alakulásának körülményeit és személyes élményeit. Bordás Győző egyike azoknak, akik végigkísérték a színház három évtizedét. A beszélgetést Franyó Zsuzsanna vezette, aki az Újvidéki Színház másságáról szólt, hogy az eddigi három évtizedet három korszak határozta meg: a groteszk, a színpadi líra és a mozgásszínház. Nánay István Harag György rendezéseiről szólva elmondta, hogy ebben a színházban szakított az addig megszokott színpadi miliővel, díszlettel. Megteremtette a Csehov-drámákra egyáltalán nem jellemző üres teret. A térrel fejezte ki azt az állapotot, amelyben a darab szereplői élnek. Gerold László a meghatározó színészegyéniségekről szólt. Pataki László, Nagygellért János, Fejes György, Ferenczi Jenő, Soltis Lajos, Bicskei István alakításait hozta föl példaként. Darinka Nikolic azt a szabadságot emelte ki, melyet ez a színház az akkori Jugoszláviába hozott és másféle esztétikájával a közép-európaiságot csempészte be a térségbe.
Elekes Botond, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának képviselője elmondta, hogy a szép sikerek bizonyítják, hogy a színháznak minden oka megvan az ünneplésre. A szakmai beszélgetés után az új nemzedék Mezei Kinga, Szorcsik Kriszta, Puskás Zoltán, Nagypál Gábor, Balázs Áron Harag György emlékének performance-szal tisztelgett és az előtte elhangzott dicséreteket ezzel a produkciójukkal is kiérdemelték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.