Hajnalban, hajnal előtt...

Ha ünneprontóan hangzik is, tény: mesterséges adalékanyagok nélkül ma már a legritkább esetben sül új kenyér. A pékeket – saját állításuk szerint – a kereskedők és a gazdasági helyzet kényszeríti kompromisszumokra, vagy arra: magad uram, ha szolgád nincs.

Nem hiába foglaljuk imába mindennapi kenyerünket, a kenyér valóban maga az élet. Nem mindegy tehát, milyen a minősége és mennyibe kerül. Tóth Júliát, a Péterfalva központjában működő pékség vezetője a kenyérsütésről, választott foglalkozásáról mesélt.

Mikor, hogyan indult a vállalkozás?

1998-ban raktuk le az alapköveket, amihez a „maltert” a magyarországi Új Kézfogás Közalapítvány adta. Rendkívül jól jött ez az anyagi támogatás, mert, ahogy a kisded is kinövi a bölcsőt, 2001-től mi is a saját lábunkra tudtunk állni. Tizenhárom fős csapatunkkal jelenleg is nap mint nap azon iparkodunk, hogy sajátos ízű, igazi, friss, csak Péterfalvára jellemző kenyér kerüljön az itt élő családok asztalára.

A pék dolga, hogy ízletes kenyeret süssön.

Ez az úgynevezett klasszikus változat. Manapság már sokkal összetettebb, szerteágazóbb a dolga. Nemcsak a minőségre kell ügyelnie, hanem sok minden másra is. Péterfalván nem mi vagyunk az egyeduralkodók, az egyetlenek, aki pékárut süt és forgalmaz. S itt már el is érkeztünk a szakma mélységéhez. Mert nem elég megsütni, el is kell azt adni, ami csak akkor megy könnyen, ha olyan áruval rukkolunk ki, amivel más nem. Ám ekkor még nem említettem azt az el nem hanyagolható tényezőt, hogy nem mindegy, milyen mennyiségű alap- és adalékanyagból készül a mindennapi. Egyébként nálunk, Péterfalván, nem csupán a sütésnek, az értékesítésnek is megvannak a maga íratlan szabályai, törvényszerűségei.

Részletezné?

Hiába sütünk mi folyamatosan, a nap mind a 24 órájában, a parasztembernek faluhelyen reggelre kell a friss kenyér. Vagyis az éjszakai műszak teljesítményén, illetve a hajnali kiszállításon múlik minden, mert ha nem érkezünk, kiszenvedünk. Jön a konkurencia, a másik pékség, aki úgy tesz lapátra minket, mint a boszorkány Jancsikát és Juliskát a mesében.

Mi a teendő?

Fejleszteni, korszerűsíteni! Mindig egy lépéssel a többiek előtt járni, még akkor is, ha azt nehezen bírja az ember zsebe. De bírni kell, mert különben teljes a kilátástalanság. Az üzemanyag, a villany, a gáz ára nem tükröződik a kenyér árában, mégis csinálom, mert szeretem, és tudom, hogy a nálam dolgozó embereknek családjuk van, el kell őket tartani és az ide szokott, az itt készülő kenyeret kedvelő vevőket sem szabad becsapnom. Nemrég állítottunk üzembe egy német gyártmányú kemencét, mely 12,5 négyzetméteren 144 kenyeret süt egyszerre, vagyis műszakonként 1008 darabot. A hozzá való lisztet a férjem, Bálint farmergazdasága termeli meg, de még így is veszteségesek vagyunk. Ha nem foglalkoznánk emellett fuvarozással is, a pékséget is be kellene zárni, amire másutt is számtalan példa van vidékünkön.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?