Graz lesz Európa kulturális fővárosa

Tanítani kellene, ahogy ez az álmos osztrák kisváros „megcsinálta” magát. Az ügyesen kitalált új arculatot évről évre következetesen sulykolva mára kulturális rangot vívott ki magának Graz, októberben megtartott fesztiválját, a Stájer Őszt az avantgárd kiemelkedő rendezvényeként országszerte számon tartják.

A Mura közepén már áll a New York-i sztárdizájner, Vito Acconci által megálmodott acél-üveg kagylóP. Ott felvételeDe a városka az „irodalom fővárosaként” is híres lett néhány nevezetes irodalmi folyóirat itteni kiadása és a fesztivál rangos költői-írói estjei révén. A mozgókép se marad ki: a Diagonale, az osztrák filmek (évekig inkább csak áhított, mint létező) seregszemléje már régen nem intézhető el kézlegyintéssel, azért sem, mert neves alkotók veszik a fáradságot, hogy bekapcsolódjanak a többnyire a szövetségi művelődéspolitika ostorozásától sem visszariadó szimpóziumokba. A grazi Opera előadásai nemcsak a Stájer Ősz vagy a zenei fesztivál idején keltenek figyelmet: most például a szentpétervári Kirov balettet várják vendégszereplésre. Mellesleg a nevezetes társulattal veszik fel az idei újévi koncert televíziós közvetítéséhez a táncbetéteket. Nem az Operában persze, hanem megfelelő természetes díszletek között a grazi Eggenburg-kastélyban.

Stájerország földrajzi helyzete, a szlovén határ közelsége, a nemzeti kisebbség jelenléte tálcán kínálja a multikultúra pártolását, és ha már ez így van, miért ne jöhetne hozzá a vallási másság is: idén ősszel két héten át a világ buddhistái találkoztak itt a 14. dalai lámával, és vettek részt az évente egyszeri Kalachakra rituálén. Végtére is e beavatási ceremónia fő eleme az idő megértése, a béke és a harmónia megteremtése, és ez egybeesik Graz hitvallásával is. De volt már itt nagy nemzetközi ökumenikus világtalálkozó is, és az Európai Unió kulturális miniszterei mintha csak hazajárnának: rendszeresen itt tartják találkozóikat, már csak azért is, mert Graz oly közel esik a megbeszélésekre egyre gyakrabban meghívott tagjelölt országokhoz. Az idei őszi fesztivál se volt mentes az idegenek iránti rokonszenv kifejezésétől – mottója az „Idegen test” –, és a program része a Balkán kultúrájának bemutatása volt.

Mindez persze csak bemelegítésnek tekinthető. Az igazi nagy esemény január 9-én kezdődik, és mérföldkő lesz a 230 ezer lakosú város életében. Az első ausztriai városként Graz lesz 2003-ban az európai kultúra fővárosa. Az eddig az országhatáron belül rekedt figyelem immár kiterjed az egész földrészre.

A siker záloga lehet, hogy elbizakodottságnak nyoma sincs itt. Sőt. A kisváros kishitűségéről árulkodik a 2003-as nagy esemény filozófiájához választott különös mottó. „Graz – Ki hitte volna?” – teszi fel a költői kérdést a 130 oldalas előzetes programfüzet. Az előkészületek pedig arra utalnak, hogy akinek kellett, az elhitte, és gőzerővel látott neki a tervezésnek.

Időben, 1998-ban értesült a város a nagy kitüntetésről, így volt lehetőség az európai rendezvénysorozatot alig két hónappal megelőző utolsó Stájer Ősz programját is összhangba hozni. Nemcsak a lázas építkezésekre, hanem az újabb profilra is utalva a fesztivál elkötelezte magát a kortárs építőművészet mellett: mottója, az „Idegen test” utalás a harmadik dimenzióra is. A fő kiállítás pedig – amely márciusig megtekinthető, és így beépül az európai főváros programjába is – a Látens utópiák – a kortársművészet kísérletei címmel a legnagyobb grazi múzeumban, a Joanneumban keresi a választ a kérdésre, mit kínál a jövő építészete. Aki kevesli a kiállítóteremben kapott választ, szemlélődését folytathatja odakinn a szabadban – no persze inkább csak januártól, mert az év utolsó hónapjához közeledve még építési területnek tűnt Graz legtöbb része. A városkép megújítása nem egyszerű, hiszen illeszkednie kell a hagyományokhoz: erre kötelezi, hogy a város barokk magja egy ideje már a világörökség része. A legnagyobb nyeresége a Mura-parti városnak a New York-i sztárdizájner, Vito Acconci által a folyó közepére álmodott sziget. A kagyló formájú, acél-üveg építményt a város keleti és nyugati feléből stégeken lehet megközelíteni, és az építmény kedvéért végre rendbe hozták a Mura mindkét partját. A szigeten a legkülönfélébb kulturális rendezvényeket tartják, zeneieket például úgy, hogy a közönség a partról élvezi a műsort. Tíz év tervezgetés után most Európa kulturális fővárosa végre birtokba veheti az új művészeti csarnokot; igaz, csak szeptembertől. Már készen van, és a dalai láma avatta a Stadthallét, afféle konferencia-központot, ahol tízezres közönség is elfér. Új házat kap az irodalom, megépül a Gyerekmúzeum, szóval a 2003-as nagy rendezvény felgyorsított olyan beruházásokat, amelyekről még egy darabig elvitatkozgattak volna a szakemberek. Ahogyan Grazban tréfásan mondják, mindent Melina Mercourinak köszönhetnek, hiszen az időközben elhunyt görög színésznő-kulturális miniszter kezdeményezte még a nyolcvanas években az Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozatot váltakozó városokban. (Az első 1985-ben Athén volt).

Az építési és felújítási munka 120 millió eurót nyel el, a programra további 56 milliót költenek – ez utóbbi a városi büdzsét terheli. A programfüzet 130 oldalon sorolja az eseményeket, képekkel és kis ismertetőkkel vegyítve. Kiemelni sem könnyű valamit ebből a mennyiségből. Aki nem tud majd igazán választani, és beéri azzal, hogy kószál az utcákon, ott sem marad látnivaló nélkül. Üveglift röpít a magasba a Mária-oszlop közelében, ugyanazt a kilátást biztosítva, mint ami legfeljebb az oszloptetőn landoló galamboknak jutott eddig; a város szimbóluma, az óratorony pedig árnyjátékkal kétszereződik meg. Nyáron a főtérre Klaus és Alexander Kada tükörinstallációja egyenesen a tenger képzetét varázsolja.

Persze téved, aki azt hiszi, hogy mindenki elégedett. A művészek – elsősorban a független színtársulatok –, az állami megrendelésből élő képzőművészek már előre reszketnek a 2004-es évtől: ekkorra ugyanis jó előre befagyasztott minden kiadást a tartományi kormányzat. A kassza üres lesz, a város teljesen eladósodik, igaz, a derűlátóbbak remélik, hogy a ráfordítások busásan megtérülnek. Jön majd a sok látnivalóért a turista, és vissza is tér, sőt talán üzletembereknek is kedvük támad errefelé beruházni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?