Fertőző hashártyagyulladás tizedeli Cipruson a macskákat a macska-koronavírus (FCoV) egy variánsa miatt.
Fertőző hashártyagyulladás tizedeli Cipruson a macskákat
Kosztisz Larku, a nicosiai állatklinika állatorvosa elmondta az AFP-nek, hogy a lázzal, hasfelfújódással és gyengeséggel járó hashártyagyulladást (Feline infectious peritonitis, FIP) a bélrendszerben előforduló macska-koronavírus egy mutációja okozza. A vírusvariáns gyorsan terjed Cipruson, de az emberre nem veszélyes.
Dinosz Ajomamitisz, a CVA ciprusi állatvédő szervezet alelnöke úgy tudja, hogy a betegség mintegy 300 ezer, főleg kóbor macska halálát okozta január óta a szigetországban, ezért azonnali cselekvésre szólította fel a kormányt a kór visszaszorítása érdekében.
A nehezen diagnosztizálható betegség kezelése igen költséges. Cipruson egyelőre csak egy nagy-britanniai bejegyzésű gyógyszer korlátozott használata engedélyezett erre a célra, a kezelés 3–7 ezer euróba kerül állatonként. A szakemberek a lehetséges megoldást abban látják, hogy engedélyezik az Indiában az emberi koronavírus kezelésére jóváhagyott Molnupiravir nevű gyógyszert. Ennek alkalmazása csak mintegy 200 euróba kerülne állatonként.
Ciprus szigetét azért nevezik régóta a „macskák szigetének”, mert gazdája mellé temetve ott találták meg a háziasított macska legrégebbi ismert csontvázát egy 9 ezer évesre becsült sírban. Mint egy állatvédő fogalmazott, ha a FIP tovább szedi áldozatait, Ciprus a macskák szigetéből a halott macskák szigetévé változhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.